13 października przypada Dzień Dawcy Szpiku. Czym jest DKMS?

Osób chorych na nowotwór przybywa z każdym dniem. W związku z tym wzrasta też świadomość ludzi na temat samej choroby i sposobów jej leczenia. Z tego powodu 13 października obchodzony jest Dzień Dawcy Szpiku.

 

Dzień Dawcy Szpiku

Dzień Dawcy Szpiku jest to święto dawstwa szpiku i leczenia nowotworów krwi. W Polsce obchodzi się je od 2002 roku. W tym dniu zwraca się uwagę na to jak ważną kwestią jest oddawanie szpiku i komórki krwiotwórcze. Oprócz tego jest to okazja do zauważenia, że dawstwo szpiku to szansa dla chorych na powrót do zdrowia. Podczas Dni DawcySzpiku organizowanych w wielu miastach Polski możesz zarejestrować się do bazy potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych. Dodatkowo możesz uzyskać szczegółowe informacje o chorobie nowotworowej oraz o tym jakie warunki trzeba spełnić żeby zostać dawcą szpiku.

Czym jest DKMS?

DKMS to fundacja, której misją jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepu komórek macierzystych z krwi lub szpiku kostnego. Obecnie na stronie internetowej fundacji DKMS widnieją stosunkowo duże liczby. Ponad 9 milionów dawców jest jużzarejestrowanych na całym świecie, półtora miliona dawców w samej Polsce i prawie 80 tysięcy dawców, którzy podarowali szansę na życie. Jeśli zostaniesz Dawcą, masz szansę na uratowanie czyjegoś życia. Musisz pamiętać, że dla wielu chorych jest to jedyna szansa na przeżycie.

Jak zostać dawcą szpiku

Wchodząc na stronę internetową fundacji DKMS możesz sprawdzić czy nie ma medycznych przeciwwskazań żeby zostać dawcą. Możesz tam też zamówić pakiet przez formularz rejestracyjny. W pakiecie znajdziesz formularz i pałeczki do pobrania wymazu. Po wypełnieniu formularza i pobraniu wymazu musisz odesłać wszystko na adres fundacji. Dawcą komórek macierzystych aktywnym w systemie staniesz się po przebadaniu przesłanych próbek i wprowadzeniu do bazy. Musisz być przygotowany, że w każdej chwili możesz otrzymać wiadomość o zgodności genetycznej. Musisz wtedy w krótkim czasie dotrzeć do miejsca, w którym będzie dokonany przeszczep. Ważne też żebyś w momencie pogorszenia swojego stanu zdrowia od razu zgłosił ten fakt fundacji.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.