Dzień Nauczyciela 14 października – Dzień Edukacji Narodowej

W Polsce Dzień Edukacji Narodowej czyli Dzień Nauczyciela to bardzo powszechne święto. Kojarzy nam się z październikowym dniem, kiedy przynosi się nauczycielom kwiatka do szkoły. Przeczytaj skąd się wzięło, kto je ustanowił i dlaczego świętujemy ten dzień akurat 14 października.

 

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej to święto oświaty i szkolnictwa wyższego. Ustanowione jest 27 kwietnia 1972 roku i określone w ustawie – Karcie praw i obowiązków nauczyciela. Co istotne święto to nazwano w tej karcie jako Dzień Nauczycieli. Upamiętnia ono rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Historia Dnia Nauczycieli

Święto ma początki w 1957 roku kiedy ustalono, że 20 listopada będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Karty Nauczyciela. Co ważne w 1982 roku Kartę praw i obowiązków zastąpiła Karta Nauczyciela, zmieniając nazwę święta na Dzień Edukacji Narodowej. Od tej pory uznano ten dzień za święto wszystkich pracowników oświaty.

Dzień Nauczycieli na świecie

Naturalnie Święto Nauczycieli obchodzi się w wielu krajach. Przykładowo są to:

  • Hiszpania – 27 listopada
  • Meksyk – 15 maja
  • Tajwan – 28 września
  • Ukraina – pierwsza niedziela października
  • Czechy i Słowacja – 28 marca.
Dzień Edukacji Narodowej

Co roku Święto Edukacji obchodzi około 650 tysięcy nauczycieli, pedagogów i wychowawców. Data 14 października upamiętanie powstanie komisji Edukacji Narodowej. Często oprócz zwykłego świętowania, jest to także okazja do np. wręczenia nauczycielom Krzyża Zasług, medali i nagród za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze.

Światowy Dzień Nauczyciela

Oprócz polskiego Dnia Nauczyciela (Dnia Edukacji Narodowej), na świecie obchodzi się Światowy Dzień Nauczyciela. Przypada on na 5 października, a patronat nad nim objęło UNESCO. Celem jest podkreślenie wiodącej roli nauczycieli w zapewnieniu najwyższej jakości edukacji na wszystkich poziomach nauczania. W Polsce 5 października świętują nauczyciele reprezentujący sektor nauki i szkolnictwa wyższego.

Podsumowując, niezależnie od tego kiedy świętujemy dzień nauczyciela, warto w tym dniu podziękować tym, którzy dbają o naszą edukację i starają się wskazać właściwą ścieżkę życiową. Warto docenić trud nauczycieli choćby drobnym gestem.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.