Patostream – co to jest? Gdzie oglądać? Patostream online

Patostream – czymże jest to jakże dźwięcznie nazwane zjawisko? Czym się wyróżnia i dlaczego się je tak bardzo krytykuje? Czy patostreamy można jeszcze oglądać? Dowiedz się więcej o niepokojącym zjawisku w polskim Internecie!

Patostream – co to jest?

Patostream to nic innego jak pewna odmiana streamowania w sieci. Polega ona na przekazywaniu obrazu na żywo. Oglądający mogą śledzić poczynania nadającego w czasie rzeczywistym. Na czym polega jednak to konkretne streamowanie?

Jest to nic innego, jak pokazywanie zachowań uznawanych dewiacjami społecznymi. Innymi słowy, tacy streamerzy pokazują przemoc domową, wulgaryzmy i przede wszystkim libacje alkoholowe. Co więcej, autorzy bardzo często na tym zarabiają, a kolejne – często patologiczne czynności – są wykonywane pod warunkiem zapłaty widzów. Ci z kolei bardzo chętnie wysyłają darowizny na rzecz rozrywki, którą w ich mniemaniu właśnie oglądają. Patostream potrafi trwać wiele godzin, czasami pokazany jest nawet moment snu autora. Nawet wtedy ludzie potrafią wpłacać datki na poczet twórców.

Patostreamerzy

Patostreamerzy to osoby fundujące tą wątpliwą rozrywkę. W Polsce wyklarowała się grupa najbardziej popularnych autorów patologicznych treści, a należą do nich między innymi: Rafatus, Daniel Magical, Rafonix czy Gural.

Zjawisko patostreamingu w naszym kraju nasiliło się w latach 2017-2018. Sprawą zainteresowały się media. Co ciekawe, kilku z autorów dopuszczało się takich poczynań, że interweniować musiała policja.

Patostream – kontrowersje

Zjawisko wywołuje ogromne kontrowersje przede wszystkim dlatego, że może negatywnie wpływać na młodzież. Bardzo często widzami są osoby nieletnie. Na ich oczach spożywa się alkohol, używa się niezwykle wulgarnego słownictwa, a także – w ekstremalnych przypadkach – używa się przemocy.

Patostream – gdzie oglądać?

Tak jak już wcześniej wspomniano, patostreamerzy najbardziej upodobali sobie platformę YouTube. Właśnie tam miały miejsce ich występy „na żywo”. Wiele z najbardziej popularnych pato-kanałów jednak zamknięto. Nie oznacza to jednak, że wiele wyczynów najpopularniejszych z twórców zniknęło z sieci.

Na samej platformie YouTube można znaleźć wiele utrwalonych transmisji, lub składanki najbardziej zaskakujących momentów z nadawania wideo na żywo.

źródło zdjęć: youtube.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.