Gra o tron nie jest dobrym serialem? Podziela los Twin Peaks

Gra o tron ma już całe osiem sezonów! Fani właśnie dzisiaj powitali przedostatni odcinek. Jednak wśród nich pojawia się wiele głosów niezadowolenia – Gra o tron, zdaniem wielu, nie jest już dobrym serialem. Jednak czy to prawda?

Zaskakujący sukces formy i gatunku

Początkowo niezbyt duża liczba osób spodziewała się sukcesu. Fantasy sprzedawało się w formie filmu, kasowe seriale tego gatunku prawie nie istniały.
Od wielu lat w świecie fantastyki królowały takie tytuły, jak Władca Pierścieni, Harry Potter oraz Star Wars, jednak były one pełnometrażowymi filmami. W kategorii seriali niezmiernie ciężko było znaleźć cokolwiek, co przedarłoby się do świadomości mas na dłużej.

Seria otrzymała wiele ważnych nagród

Nagrody Emmy zostały oblężone przez Grę o Tron niczym Czerwona Twierdza przez Daenerys. Od samego początku o serialu mówiono w superlatywach – świetny dobór aktorów, niesamowite kostiumy, efekty specjalne, świetna adaptacja materiału źródłowego. Wszystko wskazywało na gigantyczny sukces.

Zatem – co poszło nie tak?

Wielu weteranów telewizji zna przypadek Twin Peaks. Serial ten wywołał ogromną burzę w umysłach na całym świecie. Wszyscy widzowie zastanawiali się, kto zabił Laurę Palmer, chętnie omawiali przeróżne teorie odnośnie tożsamości mordercy, a przede wszystkim podziwiali głębię i świeżość dzieła, które wymykało się schematom.
Prawdopodobnie – podobnie jak w przypadku słynnego Twin Peaks – serial padł jednak ofiarą żądzy szybkiego zysku. Wraz ze wzrostem popularności, osoby zaangażowane w ekranizację naciskały na jak najszybszą kontynuację, odsuwając główny mózg projektu od prac nad scenariuszem. Brzmi znajomo?

Powrót po 25 latach

Podobnie jak George R. R. Martin, David Lynch oraz Mark Frost odsunęli się od projektu, pozwalając na kontynuację biegu historii przez inne osoby. Skutkowało to znaczącym spadkiem jakości oraz satysfakcji widza z seansu.

Twin Peaks powróciło jednak po dwudziestu pięciu latach, jak zapowiedziała jedna z postaci w końcowym odcinku feralnej kontynuacji, nad którym pieczę sprawowali już Frost i Lynch. I to z ogromnym sukcesem i aprobatą fanów.

Czy ten sam los podzieli Gra o tron, która obecnie dla wielu nie jest już dobrym serialem? Czas pokaże.

Miejmy nadzieję, że nie zajmie to aż dwudziestu pięciu lat.

zdjęcie: HBO