Jak dbać o storczyki? Oto kilka cennych wskazówek

Zastanawialiście się kiedyś, jak dbać o storczyki, żeby cieszyły oko pięknymi, zdrowymi kwiatami? Te popularne kwiaty, nazywane także orchideami, mają wielu fanów i często goszczą w naszych domach. O ich popularności świadczy fakt, że można kupić je nawet w supermarkecie. Sprawdź jak prawidłowo je uprawiać!

Czym kierować się przy zakupie?

Po pierwsze najlepiej wybierać takie, które mają jeden rozwinięty kwiat, a reszta to pączki. Jeśli są one zwiędnięte, świadczy to o złej kondycji kwiatka. Ważne również, żeby na liściach nie było żadnych plam, a korzenie wyróżniały się jędrnością.

Storczyki codzienna pielęgnacja

Ważne, aby postawić je w odpowiednio naświetlonym miejscu. Najczęściej jest to parapet, który dostarcza im odpowiednią ilość światła. Sprawia ono, że liście są zielone i błyszczące. Dodatkowo jeśli wybierzemy tę lokalizację, orchidee pięknie prezentują się z zewnątrz, a inni mogą podziwiać naszą roślinę.

Storczyki  nie lubią zbyt dużej wilgotności, a ich korzenie nie powinny znajdować się w wodzie. A więc podlewanie co 4-7 dni to odpowiedni pomysł. Możemy robić to wkładając doniczkę na 15 min do pojemnika z wodą, albo wlewać ją bezpośrednio do osłonki, w której umieszczony jest kwiatek.

Jaką wybrać ziemię?

Istotna kwestią jest wybór ziemi z dodatkiem łupin orzecha kokosowego i korą sosnową. To znacznie lepszy wybór niż uniwersalna ogrodowa gleba. Te kwiatki czują się najlepiej w temperaturze wahającej się między 13, a 30 st. C. Dobrze wpływają na nie zmiany temperatury związane ze zmianą pory dnia. Latem, dobrym pomysłem jest wystawienie ich na taras lub balkon, warunkiem jest odpowiednie zacienienie.

Specjalna odżywka

Jeśli chcecie dodatkowo wspomóc storczyka, warto zaopatrzyć się w odżywkę przeznaczoną specjalnie dla niego. Bez problemu dostaniemy ją w supermarkecie, kwiaciarni lub sklepie ogrodniczym.

Storczyki przesadzanie

Jak w przypadku każdych roślin ozdobnych odpowiedni odstęp czasowy między przesadzeniem to 2 lata. Dodatkowo jeśli zauważymy gnicie, albo duży rozrost korzeni, zaatakowanie przez szkodniki, a także w przypadku podlania zbyt dużą ilością wody.

To tylko nieliczne podpowiedzi, jak dbać o storczyki. Chcąc cieszyć się pięknymi kwiatami należy pamiętać o pielęgnacji i poświęcać im odpowiednio dużo czasu.