Fili.cc – czy strona jest bezpieczna? Wirusy w serwisie

Fili.cc to – śladem znanych choćby popularnych swego czasu kinomanów, kinomaniaków i tym podobnych – serwis, który oferuje nam najnowsze filmy i seriale w niezłej jakości, w dodatku online. Co ważne – zupełnie za darmo. W czym jednak tkwi szkopuł? Na czym polega fenomen strony? Czy jest ona legalna?

Fili.cc – co to jest?

Jak wspomniano we wstępie, na fili.cc możemy oglądać nowe, uwielbiane filmy czy seriale. W przeszłości kilka potężnych serwisów tego typu upadło. Jak będzie w tym przypadku? Generalnie strona sprawia świetne wrażenie – jest przejrzysta, czytelna, można powiedzieć nawet – wręcz nieskazitelna. Znajduje się na niej kilka reklam, co akurat nie może dziwić. Są też dwie główna zakładki: filmy i seriale. 

Jest też opcja założenia konta oraz zalogowania się. Wyżej możemy znaleźć najbardziej popularne w ostatnim czasie propozycje zamieszczane na stronie, natomiast poniżej – świeżo dodane materiały. My skupmy się jednak na zakładce Często zadawane pytania, którą odszukać można w prawym dolnym rogu strony.

Tam twórcy zapewniają, że strona jak i rejestracja na niej – są całkowicie darmowe. Wspominane są także sytuacje, gdy z powodu przeciążenia serwera, filmy mogą się dłużej ładować. Pojawia się także wątek sporej ilości reklam – do którego jeszcze wrócimy. W FAQ jest także tłumaczenie, że twórcy nie mają wpływu na ich ilość oraz częstotliwość pojawiania się. Znajdziemy tam też zalecenie, aby zainstalować rozszerzenie blokujące reklamy i wyskakujące okienka. Ciekawy jest również zapis o usuwaniu pewnych filmów i seriali – powodem takich działań są zgłoszenia o naruszaniu praw autorskich, co brzmi dość absurdalnie.

fili.cc

fili.cc

Ogromna ilość reklam

W sieci o stronie fili.cc bardzo szybko zrobiło się głośno. Na warsztat wzięli ją między innymi użytkownicy popularnego serwisu wykop.pl. Padało tam jedno zasadnicze pytanie – czy strona ma jakiś tak zwany „haczyk”. Innymi słowy – czy nie jest to jakaś podpucha, aby zwabić naiwnych użytkowników i napędzić im kłopotów. Jak się okazuje po czasie, nic z tych rzeczy.

Uwagę zwraca się jednak na ogrom wirusów, które strona może ściągać na potencjalnych użytkowników. Filmy i seriale okraszone są niezmierną ilością reklam, które często trudno zamknąć, a które mogą okazać się niebezpieczne dla naszego oprogramowania. Opisanych jest bowiem wiele przypadków, gdy urządzenia osób klikających nierozważnie w wyskakujące okienka, po prostu zostawały zainfekowane przez wirusy. AdBlock jest niezbędny, choć jak donoszą internauci, czasami nawet on przestaje być pomocny.

Strona bardzo często zmienia adres. Często są to jedynie kosmetyczne poprawki. Co jakiś czas wśród użytkowników wybucha panika, jakby serwis miał przestać istnieć. Okazuje się wtedy jednak, że działa, lecz pod innym adresem. Można jedynie przypuszczać, skąd taka praktyka.

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.