Basen ogrodowy – jaki wybrać i jak go pielęgnować

Marzysz o własnym basenie? Zastanawiasz się, który basen ogrodowy będzie miał gwarancję niskiej ceny i jednocześnie doskonałej jakości? Ile kosztuje utrzymanie basenu?

 

 Dlaczego warto mieć basen ogrodowy

W ostatnich latach coraz więcej mamy upalnych dni, nawet w naszym kraju. W związku z tym, decydujemy się na zakup basenu do ogrodu. Jest to marzenie nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Przede wszystkim, basen taki daje możliwość ochłodzenia się i relaksu. Pomaga on także dbać o zdrowie, ponieważ pływanie wzmacnia mięśnie całego działa i wpływa na sylwetkę, a nawet na układ oddechowy.

Rodzaje basenów

Wszystko zależy od budżetu jakim dysponujesz i od własnych preferencji. Niemniej jednak wyróżnić możemy takie rodzaje basenów jak:

  • basen na stałe
  • dmuchany
  • rozporowy
  • stelażowy.

Basen wbudowany na stałe jest stosunkowo drogi, ale znacznie podnosi wartość nieruchomości. Jednocześnie tworzy dodatkowe walory wizualne w ogrodzie.

Basen nadmuchiwany cieszy się sporą popularnością głównie za sprawą ceny. Zajmuje niewiele miejsca, można go zabrać ze sobą, a jego dmuchanie trwa dosłownie kilka minut. Polecany jest on jednak głównie dla dzieci przez swoje rozmiary.

Możesz też wybrać basen rozporowy, który posiada wzmocnione dno, dzięki czemu może być rozłożony nawet na nierównej działce. Basen rozporowy wykorzystuje naturalne ciśnienie napierającej na ścianki wody, dzięki czemu cała konstrukcja jest sztywna i stabilna.

Ostatni model to basen stelażowy, który zapewnia największą stabilność i wytrzymałość. Wymaga równego podłoża, niemniej jednak stelażowa konstrukcja sprawia, że basen ten służyć ci będzie przez lata.

Jak dbać o basen ogrodowy?

Żeby basen ogrodowy przetrwał dłużej niż jeden sezon, pamiętaj o systematycznej pielęgnacji. Po pierwsze, baseny tymczasowe zawsze chowaj na zimę do pomieszczenia. Nie zostawiaj wody na zimę w basenie. Nie rozstawiaj basenu na kamienistym lub ostrym gruncie. Regularnie czyść dno basenu. Kup plandekę ochronną, którą zakryjesz wierzch basenu na noc.

Podsumowując, basen ogrodowy to wspaniałe rozwiązanie. Dla dzieci to istna frajda, dla dorosłych – sposób na relaks. Dopasuj idealny basen do swoich potrzeb i nie zapominaj o jego pielęgnacji.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.