Trening czystości – kiedy rozpocząć naukę? Porady

Trening czystości to niewątpliwie trudne zadanie zarówno dla rodziców jak i dziecka. To przełomowy moment w życiu malucha, dlatego musimy być bardzo cierpliwi i spokojni. Nasze negatywne emocje mogą się udzielić dziecku i zrazimy go w ten sposób do dalszej nauki nocnikowania. Taka nauka jest bardzo długa, ale również niesamowicie opłacalna. Sprawdźcie jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika.

Trening czystości kiedy rozpocząć?

Powinno się go zacząć wtedy, kiedy to dziecko jest gotowe. Jednak jak rozpoznać ten moment? Często daje jakieś znaki, tylko łatwo je zbagatelizować. Dzieci mają w zwyczaju siadać na nocnik, od tak, dla zabawy. To pierwszy z symptomów, że nasz maluch jest gotowy na naukę. Nierzadko ściągają samodzielnie pieluszkę lub mówią, że mają mokro. Chętniej podglądają nas w łazience i chcą naśladować. Wszystko to możemy wziąć za znaki, że nasza pociecha jest gotowa na trening czystości.

Odpieluchowanie – kiedy zacząć?

Przed sadzaniem na nocnik warto oficjalnie pożegnać się z pampersem. Dziecko powinno zdawać sobie sprawę z tego, że właśnie wkracza w nowy etap. Powinniśmy je poinformować, że jest już duże i nie musi nosić pieluszki, ponieważ ta jest dla maluszków. W ten sposób sprawimy, że nasz mały dzidziuś poczuje się ważny i dorosły. Jeżeli nie będzie nam wychodzić z nocnikiem, warto zawsze spróbować z nakładką na toaletę.

Nauka siadania na nocnik

Trening czystości warto zacząć od założenia bawełnianych majteczek. Co jakiś czas pytajmy dziecko czy nie chce siku i próbujmy posadzić na nocnik. Jeżeli okaże się, że w nocniku dalej jest pusto, nie denerwujmy się na malucha, ponieważ tylko możemy go zrazić. Spokojnie załóżmy z powrotem bieliznę i pozwólmy się mu na nowo bawić. Na pewno nie raz i nie dwa zdarzy się, że podłoga będzie zasikana. Musimy się wtedy wykazać spokojem i opanowaniem, pod żadnym pozorem nie możemy dać odczuć dziecku, że zrobiło coś złego. Pamiętajmy, że to dla niego całkiem nowa sytuacja, w której nie do końca się odnajduje. Z czasem na pewno wszystko stanie się łatwiejsze, a trening czystości się zakończy zwycięstwem!

źródła zdjęć: todaysparent, pediatrica

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.