Ciemieniucha u niemowlaka – sposoby na ciemieniuchę

Ciemieniucha u niemowlaka to jedna z najczęściej pojawiających się przypadłości zaraz po urodzeniu. Pojawia się w miejscach, w których gruczoły łojowe są najbardziej aktywne, czyli pod włosami na głowie. Może także wystąpić nawet na brwiach. Wyglądem przypomina małą żółtą skorupkę. Jakie są jej przyczyny, jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha początki

To nic innego, jak odrzucone komórki skóry głowy, a także łój z gruczołów łojowych. Tak naprawdę przyczyna jej występowania nie jest do końca poznana. Wiadomo jednak, że ciemieniucha u niemowlaka powstaje na skutek nadprodukcji tłuszczu. Bowiem gruczoły łojowe w pierwszych miesiącach życia pracują bardzo intensywnie. Wyprodukowany łój łączy się ze złuszczonym naskórkiem ze skóry głowy. Kiedy zaschnie, zaczyna przypominać właśnie żółtą skorupkę – to właśnie ciemieniucha u niemowlaka. Oprócz tego mogą ją spowodować hormony, których dziecko w organizmie ma bardzo dużo.

Ciemieniucha preparaty

Jeżeli zmiany, które wystąpiły do tej pory są łagodne, nie ma potrzeby, abyśmy stosowali mocne leki. Wystarczy tylko odpowiednia pielęgnacja, a problem powinien w krótkim czasie zniknąć. Możemy spróbować delikatnie usunąć zmiany szczoteczką do włosów dla dzieci. Powinna mieć miękkie włosie, które nie podrażni skóry głowy dziecka. Bardzo popularną metodą jest również stosowanie wazeliny. Wystarczy, że po kąpieli dziecka, nasmarujemy mu główkę cienką warstwą wazeliny i założymy bawełnianą czapeczkę na kilka chwil. Nad ranem ciemieniucha albo sama odpadnie albo z łatwością ją zdejmiemy z główki. Oprócz domowych sposobów powinniśmy również używać specjalnie przeznaczonych do tego szamponów. Na rynku jest dostępnych wiele kosmetyków na ciemieniuchę.

Ciemieniucha zapobieganie

Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego i w tym wypadku, powinniśmy poznać sposoby, dzięki którym ciemieniucha u niemowlaka nie będzie nas dotyczyć. Profilaktycznie możemy smarować niemowlęciu główkę cienką warstwą oliwki. Rodzice muszą również zwrócić uwagę, czy dziecko się nie przegrzewa. To jedna z przyczyn powstawania ciemieniuchy. Jeśli zakładamy czapeczki w domu, muszą być one z lekkiego i naturalnego materiału, aby przepuszczały powietrze do skóry głowy dziecka. Niemowlęta nie powinny w niej również spędzić całego dnia, jedynie przez krótki czas po kąpieli. Mamy nadzieję, że z naszymi radami ciemieniucha u niemowlaka ominie was szerokim łukiem!

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.