Światowy Dzień Makaronu – 25 października

Makaron to po ziemniakach i mięsie najpopularniejszy składnik obiadu na całym świecie. Są kraje, które specjalizują się w potrawach z makaronu. Niemniej jednak także i na polskich stołach makaron króluje często. Sprawdź kiedy przypada Światowy Dzień Makaronu.

 

 Światowy Dzień Makaronu – skąd to święto?

Światowy Dzień Makaronu (World Pasta Day) został ustanowiono w 1995 roku z inicjatywy 40 producentów. Celem ustanowionego święta jest pokazanie, że makaron to produkt spożywany na całym świecie. Z roku na rok producenci makaronów nadają swoim produktom nowych rozmiarów, kształtów i kolorów.

Czym jest makaron?

Makaron to uniwersalny i łatwy w przygotowaniu produkt. Uważa się, że makaron powstał jako pierwszy w Chinach około 4 tysięcy lat temu. Niemniej jednak Włosi uważają, że makaron to ich pomysł, który narodził się w Rzymie w I w p.n.e. Tak czy inaczej, makaron jest bardzo popularny na całym świecie.

Jak przyrządzać makaron?

Fani makaronu przywiązują dużą wagę do tego jak jest on przygotowany. Niezależnie od składników, jakie do niego dodajesz, zwróć uwagę na jedną bardzo ważną rzecz. Serwowany makaron powinien być al dente. Oznacza to, że makaron musi być lekko twardy, jędrny i powinien stawiać zębom lekki opór. Najczęściej cienki makaron jemy w zupie, wstążki i paski z kolei dodajemy do potraw z sosami. Natomiast jeśli chcesz dodać makaron do sałatki lub go zapiec, użyj rurek.

Czy wiesz, że…?
  • pierwszy makaron powstał w Chinach około 4 tysięcy lat temu
  • na świecie wyróżnia się około 600 gatunków i kształtów makaronu
  • przeciętny Włoch zjada rocznie około 25 kg makaronu
  • przeciętny Polak spożywa rocznie około 4 kg makaronu
  • na świecie najpopularniejszym makaronem jest spaghetti
  • w Polsce najpopularniejszy makaron to krajanka
  • makaron zawiera w sobie węglowodany i witaminy z grupy B oraz żelazo.

Podsumowując, Światowy Dzień Makaronu to święto miłośników nitek, świderków, rurek czy muszelek. Oczywiście najlepszą formą uczczenia tego dnia jest przyrządzenie pysznej potrawy na bazie makaronu. W 2019 roku Światowy Dzień Makaronu przypada na piątek 25 października.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.