Łazanki – przepis. Jak zrobić tradycyjne łazanki?

Łazanki to jedno z tradycyjnych polskich dań. Podaje się je z kiełbasą oraz kiszoną kapustą. To typowe danie wigilijne, jednak na naszych stołach gości przez cały rok. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jego przyrządzenie zajmuje chwile, a starcza na kilka dni. Wypróbujcie koniecznie naszego przepisu na tradycyjne polskie łazanki!

Łazanki z mięsem składniki

Zrobienie obiadu dla całej rodziny i to na kilku dni na pewno nie należy do najprostszych zadań dla gospodyni domowej. Jednak mamy nadzieję, że z naszą pomocą będzie to dużo łatwiejsze. Zatem do dzieła! Potrzebujemy: 90 dag cienkiej kiełbasy, 90 dag kiszonej kapusty, 1 cebulę białą, a także 500g makaronu łazanki. Do smaku oprócz soli i pieprzu dodajemy: kilkanaście kropel maggi w płynie, 2 łyżeczki oliwy z oliwek, 1 liść laurowy, jak również 4 ziarenka ziela angielskiego. To wszystko, możemy się już zabierać do gotowania naszego dania.

Jak zrobić tradycyjne łazanki?

Kapustę przekładamy do dużego garnka i zalewamy zimną wodą. Teraz dodajemy ziele angielskie, liść laurowy oraz sól. Wszystko dokładnie mieszamy i gotujemy na małym ogniu aż 60 minut. Po upływie tego czasu możemy kapustę odcedzić i dokładnie posiekać nożem na małe kawałki. Makaron na łazanki gotujemy w lekko osolonej i wrzącej wodzie według instrukcji, która jest podana na opakowaniu. Przeważnie zajmuje to około 8 minut. W międzyczasie możemy pokroić kiełbasę oraz cebulę w kostkę. Podsmażamy na rozgrzanej patelni. Nie musimy dodawać tłuszczu, ponieważ pod wpływem ciepła wytopi się tłuszcz z mięsa. Po kilku minutach możemy dodać także pokrojoną kapustę.

Z czym podać łazanki?

Doprawiamy nasze danie maggi, solą oraz pieprzem. Mieszamy zawartość patelni z ugotowanym makaronem. Możemy jeszcze chwilę całość razem przesmażyć, aby smaki się dokładnie przeniknęły, jednak nie jest to warunek konieczny. Jeśli jesteśmy amatorami boczku, nie wahajmy się go dodać. Skwarki na talerzu tylko podkreślą smak łazanek i dodadzą nowego aromatu. Innym świetnym dodatkiem są suszone grzyby. Po uprzednim umyciu oraz namoczeniu, kroimy je w kostkę i smażymy razem z kiełbasą i cebulą. Z takimi dodatkami łazanki po prostu nie mogą się nie udać! Smacznego!

źródła zdjęć: jamiprzepisy, staryzeszyt

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.