Kiedy obchodzimy Dzień Frytek? Poznaj datę i świętuj!

W kalendarzu obok Dnia Hot Doga, Pizzy i Czekolady nie może zabraknąć święta pociętych w paski ziemniaków! Kiedy obchodzimy Dzień Frytek? W tym artykule poznasz datę i historię tego przysmaku. Bezsprzecznie ciężko jest znaleźć osobę, która nie lubi od czasu do czasu przekąsić tej przystawki!

Poznaj datę Dnia Frytek

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich wielbicieli tego dania! Otóż Dzień Frytek obchodzimy już niebawem. Mianowicie przypada on na 13 lipca. Wtedy też wszyscy smakosze powinni uczcić go co najmniej jedną porcją swojego ulubionego przysmaku!

 

Historia frytek

Oczywistym jest, że frytki nie mogłyby istnieć bez ziemniaków. Te zaś sprowadzono do Europy w połowie XVI wieku. W Hiszpanii, bo tam zapoznano się z nimi po raz pierwszy, nie zdobyły popularności wśród ludzi, a przez pewien okres czasu uważano nawet, że są trujące. Same frytki powstały, jak to często bywa w odkrywaniu nowych rzeczy, przez przypadek. Pewnego roku, kiedy jedną z belgijskich rzek skuł lód, jej mieszkańcy nie mieli się czym żywić. Była ona bowiem głównym źródłem ich pożywienia. Zdesperowani Belgowie zdecydowali się na odgrzebanie zapasów. Traf chciał, że były to właśnie ziemniaki. Pocięli je i usmażyli na rozgrzanym oleju. Okazało się, że ta potrawa była nie tylko smaczna, ale także bardzo sycąca.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Fun With French Fries 🍟 (@funwithfries)

Rodzaje frytek

Jeśli wiemy już kiedy obchodzimy Dzień Frytek i jaka jest ich historia, zajmijmy się ich odmianami. Obecnie można spotkać frytki belgijskie, które różnią się od innych zazwyczaj grubością i są smażone dwukrotnie. Bardzo popularne są frytki proste i karbowane. W niemalże każdym supermarkecie można zaopatrzyć się we frytki mrożone, które wystarczy podgrzać w piekarniku lub na rozgrzany oleju we frytkownicy lub patelni.

Kiedy obchodzimy Dzień Frytek- jak je podawać?

Na całym świecie ten przysmak jest serwowany najczęściej z różnymi sosami. Najpopularniejsze z nich to ketchup i majonez. Niewątpliwie smakują najlepiej, kiedy są własnej roboty, ale można także skorzystać z gotowych produktów. Jeśli chodzi o konsumpcję, je się je sztućcami, wykałaczką, ale także jedzenie palcami nie będzie błędem.

Wszystkim fanom tej przekąski życzymy udanego świętowania Dnia Frytek!