Wrocław: do żłobków przyjęte zostaną tylko dzieci z obowiązkowymi szczepieniami

Wrocławianie chcą zebrać aż 200 tysięcy podpisów, aby jednym z warunków rekrutacji do przedszkola były obowiązkowe szczepienia. Aby dziecko zostało przyjęte do placówki, musi mieć wykonaną serię szczepionek, które należą do obowiązkowych. Wrocław – czy zasada wejdzie w życie?

Obowiązek szczepień Wrocław

 4 lipca 2019 roku pewne kroki podjęli już radni. Łącznie głosy oddało 30 przedstawicieli. Natomiast czego dotyczyła umowa? Głównie chodzi o warunki, jakie należy spełnić, aby dziecko dostało się do przedszkola. Musi ukończyć 20 tydzień życia, mieszkać we Wrocławiu oraz mieć obowiązkowe szczepienia. W przypadku, gdy dziecko ma pewne przeciwwskazania, rodzic musi dostarczyć zaświadczenie od lekarza.

Uchwałę złożył Klub Radnych Sojusz dla Wrocławia, natomiast Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej mówił również o tym, że brał udział w inicjatywie „Szczepimy, bo myślimy”. Aby ustawa przeszła, należało zebrać 100 tysięcy podpisów, jednak nie udało się, gdyż zebrano tylko 90 tysięcy.

Decyzja, aby wprowadzić te zasady do rekrutacji spowodowana jest tym, że coraz częściej rodzice rezygnują z obowiązkowych szczepień, gdyż w roku 2017 zanotowano aż 30 tysięcy przypadków. Natomiast w roku 2018 ponad 40 tysięcy, a w tym roku to już 42 tysiące. Liczby rosną w górę. Radny zwraca uwagę na fakt, iż coraz mniejsza liczba szczepionych dzieci, zwiększa prawdopodobieństwo chorób zakaźnych. Uchwała powinna wejść w życie od stycznia 2020 roku, a sam radny zwraca uwagę tylko i wyłącznie na dobro dzieci.

źródło zdjęcia: expatliving.uk

Już od jakiegoś czasu toczy się spór pomiędzy zwolennikami szczepionek a ich przeciwnikami. Zdania są mocno podzielone, a temat coraz częściej jest na językach Polaków. A jakie jest wasze zdanie?

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.