Wrzos pospolity – jak go uprawiać? Mamy cenne rady!

Wrzos pospolity, nazywany również zwyczajnym to wieloletnia roślina, która może przyozdabiać nasz balkon lub ogródek. W związku z popularnością, jaką zdobywał wyhodowano jego różne odmiany. Mianowicie wybierać możemy między kolorem kwiatów, liści, wielkością oraz terminami kwitnienia. Jeśli chcesz poznać kilka wskazówek, jak odpowiednio uprawiać wrzos pospolity, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Jak uprawiać wrzos pospolity?

Ten gatunek nadje się do sadzenia zarówno bezpośrednio w ziemi, jak i w donicach. Jest przystosowany do wzrostu w grupach, ale także w przypadku pojedynczych okazów. Pięknie prezentuje się zarówno na skalnikach, jak i w donicach balkonowych. Posadzony na dużej powierzchni ziemi, jesienią przypomina wrzosowisko prosto z lasu.

 

Wrzos pospolity – gatunki

Wrzos pospolity charakteryzuje się różnymi odmianami. Ma zarówno rośliny płożące, jak również dorastające do nawet 60 centymetrów. Zazwyczaj jednak ich wysokość waha się między 20, a 40 cm. Jednym z gatunku wrzosu jest wrzos pączkowy. Charakteryzuje się tym, że jego paczki kwiatowe nie otwierają się, przez co na dłużej zachowują kolor. Świetnie sprawdzą się na zewnątrz, ale również posadzone w doniczce w domu.

Wrzos pospolity – uprawa i sadzenie

Sezon na sadzenie wrzosu to zazwyczaj sierpień. Wtedy też należy zasadzić go do ogródka. Niestety jeśli przez cały rok będziemy chcieli trzymać go w domu, może dość szybko uschnąć. Najlepszym miejscem, w jakim można go posadzić będzie mocno nasłoneczniony obszar, z dala od drzew liściastych, które gubiłyby na niego swoje liście. Przed wsadzeniem należy zadbać, aby ziemia w jakiej będzie rósł była wymieszana z kwaśnym torfem lub użyć ziemi kompostowej. Co więcej najlepiej odnajdzie się w grupach, które będą przypominać jego naturalne środowisko. Po wsadzeniu obficie podlewamy go wodą.

Wrzos – nawożenie i choroby

Pod względem nawożenia wrzos nie jest wymagający. Wystarczy, że wiosną zapewnimy mu odpowiednią dawkę nawozu organicznego i mineralnego. Najczęściej atakuje go szara pleśń oraz fytoftoroza. Aby wzmocnić jego odporność na choroby, wystarczy, że w czerwcu spryskamy go fungicydami.