Olej buriti – czym jest, ile kosztuje i z czego powstaje?

Na rynku pojawił się jakiś czas temu zimno tłoczony olej. Wykorzystywany jest zarówno w przemyśle spożywczym, jak i kosmetycznym. Czym jest olej buriti, na co pomaga i z czego powstaje? 

 

Z czego się uzyskuje olej buriti

Olej buriti otrzymuje się z miąższu owoców palmy z dzikich upraw. Palmy te osiągają wysokość do 35 metrów. Buriti mają kształt kuli lub owalu. W ich wnętrzu znajduje się jedna pestka otoczona soczystym miąższem o żółto-czerwonej barwie. Tradycyjnie używany jest przez mieszkańców Brazylii na problemy skórne jak np. oparzenie słoneczne. Posiada intensywny rubinowy kolor i charakterystyczny zapach. Co ważne, zawiera 5 razy więcej beta-karotenu niż marchewka. Dodatkowo w składzie znajdziemy witaminę C i E chroniące przed wolnymi rodnikami. Jest także bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe.

Właściwości lecznicze

Olej polecany jest do skóry zniszczonej, zaczerwienionej i suchej. Dodatkowo poprawia elastyczność skóry dojrzałej. Ma działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, wzmacniające i nawilżające. Może być bezpieczny jeśli masz skórę atopową. Wspomaga także w ochronie przed promieniowaniem. Istnieją badania naukowe wskazujące, że olej chroni przed rakiem skóry. Faktycznie, aplikowany bezpośrednio na skórę, filtruje on i absorbuje promienie UV.

Olej buriti w przemyśle spożywczym

Olej może być składnikiem codziennej diety. Sprawi to, że będzie wpływać na profil lipidowy krwi, obniżać poziom cholesterolu i zapobiegać chorobom krążenia. Antyoksydacyjna moc pomoże chronić serce i naczynia krwionośne. Bywa także uważany za element prewencji nowotworowej.

Stosowanie oleju w kosmetykach

Ze względu na intensywny kolor nie zaleca się stosowania oleju bezpośrednio na skórę. Dlatego też lejem możesz wzbogacić oliwkę lub balsam. Dobrze sprawdza się także w kosmetykach przed i po opalaniu. Olej buriti może być częścią fazy tłuszczowej kremu do cery zniszczonej i dojrzałej. Oprócz tego sprawdzi się jako dodatek odżywki do włosów lub składnik balsamu to ust.

Olej buriti można kupić w aptekach lub sklepach internetowych. 100 ml produktu kosztuje około 50 złotych. Najlepiej przechowuj go w chłodnym miejscu, chroniąc przed bezpośrednim wpływem słońca i źródeł ciepła. Olej w połączeniu z jakimkolwiek olejem do ciała jest doskonałą propozycją na lato – działa jako skuteczny i dobroczynny dla skóry filtr przeciwsłoneczny.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.