Nerwoból międzyżebrowy – jak walczyć z nerwobólem?

Nerwoból międzyżebrowy to inaczej neuralgia. To nic innego, jak stan, który jest ściśle związany z uszkodzeniem nerwu. Mózg dostaje przekazany mu sygnał i dlatego zaczyna towarzyszyć nam ogromny ból. Niewątpliwie może nas bardzo przestraszyć, gdyż odczuwamy go w klatce piersiowej, a jak wiadomo najczęściej wskazuje to na zawał. Sprawdźcie koniecznie jakie są objawy nerwobólów, a także czy da się je leczyć?

Neuralgia międzyżebrowa przyczyny

Nerwoból międzyżebrowy ma kilka przyczyn, przede wszystkim są to uszkodzenia nerwów międzyżebrowych. Może to wystąpić na skutek zbyt długiego nacisku, podrażnienia, a nawet stanu zapalnego, który dotyczy włókien nerwowych. Urazy mechaniczne także mogą doprowadzić do powstania neuralgii międzyżebrowej, na przykład upadek z dużej wysokości. Jednak to nie wszystko, różne schorzenia lub powikłania po operacjach czy zabiegach, także mogą spowodować nerwoból. Podczas ciąży dochodzi do wielu fizjologicznych zmian, które niestety również mogą zapoczątkować neuralgię międzyżebrową.

Nerwoból międzyżebrowy objawy

Objawów, które towarzyszą takiej neuralgii nie da się zignorować. To ogromny ból w klatce piersiowej, może mieć charakter: rwący, kłujący, palący, a także rozrywający. Nasilenia tego odczucia są różne, możemy zarówno odczuwać lekki dyskomfort, jak również ból, który nie pozwala się wyprostować. Nierzadko ma również postać napadową. Nerwoból międzyżebrowy nasila się podczas wdechu, uniemożliwia także głębsze nabranie powietrza. Jeżeli neuralgia występuje po przebyciu półpaśca, po jednej stronie ciała może wyjść wysypka, która charakteryzuje się małymi pęcherzykami.

Jak leczyć neuralgię międzyżebrową?

Jeżeli nasilenie bólu jest małe, nie doskwiera nam za bardzo, leczenie wcale nie jest wymagane. Bardzo prawdopodobne jest to, że objawy ustąpią same w przeciągu kilku lub kilkunastu dni. Jeśli jednak ból się nasila, jest długotrwały i uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie, czym prędzej powinniśmy się udać do lekarza w celu konsultacji leczenia. Bardzo często stosuje się maści o charakterze przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym. Lekarz może także przepisać tabletki na uśmierzenie bólu. Jeśli mimo przepisanych leków wciąż odczuwamy dyskomfort spowodowany przez nerwoból międzyżebrowy, możemy miejscowo zastosować rozgrzewające plastry, które dostaniemy bez recepty w każdej aptece.

źródła zdjęć: behealthhy

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.