Dysortografia u dzieci – objawy. Jak leczyć dysortografię?

Dysortografia u dzieci to bardzo specyficzne zaburzenie. Polega na popełnianiu wielu błędów ortograficznych, mimo że dziecko zna zasady ortografii oraz pisowni. Pomimo ciągłej nauki i korygowania tej choroby, ciężko całkowicie usunąć usnąć te zaburzenie. Co jednak nie zmienia faktu, że z takim dzieckiem powinniśmy często ćwiczyć zasady pisowni.

Dysortografia objawy

Dysortografia u dzieci najczęściej ujawnia się w wieku wczesnoszkolnym, kiedy dzieci zaczynają swoją przygodę z literkami. Wtedy możemy zauważyć, że nasze dziecko zaczyna mylić litery. Co więcej, mają trudności z zapamiętaniem ich nazw, a nawet prostych zasad pisowni. Dlatego właśnie bardzo często ich motywacja do nauki drastycznie maleje. Często do takiej sytuacji doprowadzają sami rodzicie, którzy zamiast wspierać swoją pociechę, złoszczą się na nią i krzyczą, a następnie karzą za popełniane błędy ortograficzne. Z tego powodu z grzecznego dziecka wychodzi agresja i bunt. Nic w tym dziwnego, czuje się przecież niezrozumiałe, a nasz osąd traktuje jako niesprawiedliwy.

Dysortografia przyczyny

Dysortografia u dzieci może być spowodowana wieloma czynnikami. Do głównych z nich zaliczamy uszkodzenia mózgu, które miały miejsce jeszcze w życiu płodowym, opóźnienia rozwoju centralnego układu nerwowego, a nawet uszkodzenia kory mózgowej. Co więcej, powikłania okołoporodowe oraz wrodzone wady mózgu także mają wpływ na te zaburzenie. Mogłoby się wydawać, że dysortografia nie jest skomplikowaną chorobą, jednak wcale tak nie jest. Nierzadko mogą jej towarzyszyć inne komplikacje, takie jak wada mowy, dysleksja, a nawet dysgrafia!

Dysortografia ćwiczenia

Dysortografia u dzieci wymaga leczenia, które polega głównie na wykonywaniu specjalnych ćwiczeń wraz z nauczycielem czy opiekunem. Ważna jest także praca w domu. W sieci znajdziemy wiele ćwiczeń przeznaczonych specjalnie dla dysortografików, dlatego rodzice z łatwością mogą je pobrać i pomóc swoim dzieciom w wykonywaniu zadań. Dziecko powinno także dużo czytać i uczyć się poprawnej pisowni. Jednak regułki mogą wydawać się zbyt nudne, a to może zniechęcić malucha do dalszej nauki. Nie wahajmy się zachęcać go do nauki poprzez zabawę, śmieszne wierszyki czy wyliczanki z pewnością nam w tym pomogą! Jeżeli jednak pomimo ciężkiej pracy dziecka, efektów nie widać, powinniśmy zastanowić się nad pomocą logopedy.

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.