Mężczyzna ma pierwszeństwo przed kobietą? Koniecznie sprawdź!

Wbrew powszechnemu przekonaniu, prawdziwy gentleman nie zawsze ustępuje kobiecie. Mężczyzna ma pierwszeństwo przed kobietą w określonych sytuacjach. Kiedy powinien ustąpić damie, a kiedy natomiast wręcz nie powinien? Zobaczcie kilka sytuacji, w których to właśnie mężczyzna ma pierwszeństwo!

Kto powinien zrobić pierwszy krok

Oczywistym dla wszystkich jest to, że kobieta decyduje o tym, czy dany mężczyzna jest odpowiednim kompanem do rozmów. Jednak niech was to nie zmyli, gdyż to nie płeć piękna powinna zainicjować pierwszy kontakt. Mężczyzna ma pierwszeństwo w tej sytuacji i jeśli wymieni już spojrzenia i uśmiechy z kobietą, to powinien zainicjować rozmowę. Czekanie na pierwszy krok ze strony kobiety jest błędem.

Kto wysiada pierwszy z samochodu

Prawdziwy gentleman powinien wysiąść pierwszy z samochodu, aby otworzyć swojej wybrance drzwi. Mężczyzna ma pierwszeństwo przed kobietą w tej sytuacji. Jednak, aby zachować się tak szarmancko, warto uprzedzić swoją partnerkę, żeby chwilkę zaczekała, gdyż ma się w planie otworzyć jej drzwi. W przeciwnym razie kobieta wykaże się samodzielnością i opuści pojazd, zanim zdążymy cokolwiek zrobić.

Kto kogo przepuszcza w drzwiach

Większość osób uważa, że to kobieta powinna przejść przez drzwi jako pierwsza. Jednak w tej sytuacji mężczyzna ma pierwszeństwo. Jeśli drzwi otwierają się na zewnątrz, prawdziwy gentleman musi pierwszy przejść przez próg, aby je przytrzymać swojej damie. Oczywiście, mógłby je również lekko pchnąć i trzymać sprzed progu, jednak gwarantujemy, że nie będzie to wyglądało zbyt elegancko.

Czy odsuwać kobiecie krzesło

Kiedy postanowiliśmy się wybrać ze swoją kobietą do restauracji, miłym gestem byłoby, gdybyśmy odsunęli jej krzesło. Niestety, to zachowanie często mylone jest przez kobiety, które mylnie zakładają, że mężczyzna po prostu postanowił zająć to miejsce i udają się do innego wolnego krzesła. W takiej sytuacji warto zaalarmować swoje zamiary chociażby krótkim słowem – „proszę”, aby kobieta wiedziała, że jej partner robi miejsce przy stoliku właśnie dla niej.

Mamy nadzieję, że z tymi prostymi radami zasady savoir-vivre’u nie będą już wam sprawiały problemu. Jak widać, mężczyzna ma pierwszeństwo przed kobietą w określonych sytuacjach. Warto o tym pamiętać następnym razem, aby nie pomylić tych miłych gestów z niekulturalnym zachowaniem.

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.