Exit poll – czym jest, kiedy będzie? Sprawdź koniecznie!

Exit poll to nic innego jak sondaż, który przeprowadza agencja badawcza. Odbywa się to w dniu wyborów. Wyborcy odpowiadają na proste pytanie – na kogo głosowali. Czym dokładnie jest ten sondaż oraz kiedy możemy się go spodziewać?

Exit poll – czym jest?

W dniu wyborów agencja badawcza przeprowadza sondaż wśród wyborców. Zadaje im podstawowe pytanie – na kogo głosowali podczas wyborów. To właśnie na podstawie tych odpowiedzi ustala się przybliżone wyniki wyborów. Ujawnia się je nawet kilkanaście godzin przed oficjalnym ogłoszeniem wyników przez wyborcze komisje. Przeważnie to gazety, telewizje, a nawet prywatne firmy medialne przeprowadzają takie sondaże. Oczywiste jest to, że faktyczny rezultat różni się od tego, który podano w exit pollu. Margines błędu to około 2%.

Exit poll kiedy się publikuje?

Wyniki sondażu przeważnie ogłasza się około godziny 21. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie lokale wyborcze muszą być już zamknięte. W niektórych krajach exit poll jest bardzo krytykowany. Uważa się, że może sfałszować nawet wyniki wyborów, ponieważ nie wszędzie obowiązuje cisza wyborcza. Z tego powodu ujawnienie informacji może wpłynąć na głosowanie innych wyborców. Na przykład w Wielkiej Brytanii za przedwczesne podzielenie się informacją dotyczącą wyników wyborów, grozi kara, gdyż prawnie jest to tam przestępstwem.

 

Exit poll w Polsce 2019

Po zakończeniu wyborów do europarlamentu, ogłoszono wyniki sondażu. Wynikało z nich, że PiS jest na pierwszym miejscu, gdyż uzyskał aż 42,4% głosów. Drugie miejsce zajmowała Koalicja Europejska, ponieważ głosów miała 39,8%. Na trzecim miejscu plasowała się Wiosna z 6,6%. Czwarte zajęła Konfederacja, z racji uzyskania 6,1%. Podobny wynik uzyskał Kukiz 15 bo 4,1%. Na samym końcu była za to Lewica Razem – 1,3%. Oficjalne wyniki wyborów były bardzo zbliżone. Margines błędu okazał się być bardzo niewielki. Podamy wam trzy pierwsze miejsca. PiS – 45,38%, Koalicja Europejska – 38,47%, Wiosna Roberta Biedronia – 6,06%. Exit poll przeprowadzony w roku 2015 również miał zbliżone wyniki do oficjalnych. Według sondaży PiS miał wygrać 39,1% głosów, a okazało się, że zdobył ich 37,58%.

 

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.