Domowe sposoby na zgagę – co najlepsze metody na zgagę!

Zgaga jest bardzo powszechna w naszym społeczeństwie. Nic w tym dziwnego, żyjemy coraz szybciej, nadużywamy kofeiny, alkoholu czy papierosów, a nasze odżywianie pozostawia wiele do życzenia. To wszystko ma wpływ na odczuwanie dyskomfortu w przełyku. Na całe szczęście oprócz lekarstw, istnieją domowe sposoby na zgagę, dzięki którym wyeliminujemy ten problem raz na zawsze!

Dieta na zgagę

Nasze leczenie zgagi powinniśmy rozpocząć od szczegółowego przyjrzenia się naszemu jadłospisowi. Przede wszystkim powinniśmy wkluczyć z niego kilka rzeczy: alkohol, kofeinę, soki pomidorowe oraz cytrusowe, a także ostre i tłuste jedzenie. Oprócz wyżej wymienionych produktów musimy również unikać napoi gazowanych, jak również czekolady i cebuli. Jeśli jesteśmy palaczami, lecz nie potrafimy rzucić palenia, byłoby dobrze je chociaż ograniczyć. Nadwaga także nie wspomaga wyleczenia zgagi, dlatego zrzucenie kilku nadprogramowych kilogramów z pewnością by pomogło w jej wyeliminowaniu.

Domowe sposoby na zgagę

Pomocne w walce ze zgagą będzie mleko. Mimo, że specjaliści mają różne opinie co do działania tego napoju na palące pieczenie w przełyku, to ludzie zmagający się z nim je sobie chwalą. Dlaczego zatem mleko pomaga w walce ze zgagą? Obniża kwasowość soków trawiennych, jego działanie jest podobne do sody oczyszczonej. Niestety, po wypiciu szklanki mleka, ulgę odczujemy na około pół godziny. Po upływie tego czasu problem powróci na nowo. Można potraktować to jako doraźną i chwilową pomoc.

Zgaga u kobiet w ciąży

Przyszłe mamy często skarżą się na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Podczas ciąży nie można przyjmować wielu leków, dlatego też pozostają jedynie domowe sposoby na zgagę. Całe szczęście żucie plasterka imbiru przynosi niemal natychmiastową ulgę. Wystarczy, że weźmiemy świeży korzeń imbiru i ukroimy z niego średniej grubości plaster, następnie będziemy go żuć kilka minut. Zgaga powinna zniknąć w przeciągu kilku chwil. Domowe sposoby na zgagę dotyczą również migdałów. Po zjedzeniu kilku tych orzechów dolegliwości znikają na długi czas. Możemy również wypić ciepłą wodę z miodem albo łyżeczką octu jabłkowego, z pewnością także pomoże to na zgagę.

Po więcej informacji o tym, czym jest refluks, jakie są domowe sposoby na zgagę oraz jak ją wyleczyć zapraszamy tutaj: Przyczyny zgagi – objawy, leczenie. Co powoduje zgagę?

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.