Zwrot podatku za materiały budowlane – komu przysługuje

Budujesz dom? Wykańczasz mieszkanie? Niezależnie od tego jakie lokum sobie urządzasz, na pewno kupujesz materiały budowlane. Możesz dostać zwrot podatku VAT. Sprawdź komu przysługuje i jak go dostać.

 

Zwrot podatku – co to jest i komu przysługuje

Zwrot podatku VAT to zwrot części wydatków poniesionych na materiały budowlane. Muszą to być materiały zakupione na cele mieszkaniowe. Wysokość zwrotu obliczana jest na podstawie kwoty VAT. Aby dostać zwrot należy spełnić wszystkie poniższe warunki:

  1. mieć mniej niż 36 lat (w przypadku małżeństwa liczy się wiek młodszej osoby)
  2. od 2 stycznia 2014 do 30 września 2018 roku kupić materiały budowlane potrzebne do:
  • budowy domu jednorodzinnego
  • nadbudowy lub rozbudowy budynku na cele mieszkalne
  • przebudowy budynku niemieszkalnego na taki, w którym można mieszkać.
  1. nie być właścicielem innego budynku
  2. nie mieć spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Ważnym jest, że nie trzeba spełniać 1, 3 i 4 warunku jeśli wychowujesz co najmniej troje dzieci.

Za co przysługuje zwrot podatku

Po pierwsze musisz mieć faktury VAT za zakup materiałów. Listę materiałów znajdziesz na stronie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Zasady zwrotu części podatku zawartego w cenie materiałów budowlanych nabytych na potrzeby budowy własnego domu określa Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Zwrot dostaniesz za materiały budowlane, które do 30 kwietnia 2004 roku były opodatkowane podatkiem VAT w wysokości 7%, a od 1 maja 2004 są opodatkowane na poziomie 22% lub 23%.

Jak dostać zwrot

Musisz złożyć odpowiednie dokumenty. Dostarcz je do urzędu skarbowego właściwego dla twojego miejsca zamieszkania. Dokumenty możesz złożyć osobiście w urzędzie lub za pomocą poczty. Kwota zwrotu jest limitowana. Samodzielnie możesz obliczyć limit, którego nie możesz przekroczyć. Dodatkowo sama usługa jest bezpłatna. Decyzję naczelnika urzędu skarbowego dostaniesz do 4 czterech miesięcy od złożenia wniosku.

Podsumowując, jeśli chcesz dostać zwrot podatku VAT, nie czekaj tylko złóż wniosek. Niemniej jednak pamiętaj, że ta forma wsparcia nie dotyczy wszystkich inwestorów indywidualnych. Warunki otrzymania zwrotu zapłaconego podatku są dość restrykcyjne.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.