Angina – leczenie, objawy, powikłania, jak rozpoznać chorobę

Angina jest chorobą dopadającą wiele osób, szczególnie kiedy robi się zimno. Przypomina zwykle silny ból gardła, ale nie można jej lekceważyć. Angina – leczenie, objawy i powikłania. Sprawdź jak rozpoznać anginę.

 

Angina – co to za choroba

Angina to ostre zapalenie śluzówki gardła oraz migdałków podniebiennych wywołane przez bakterie. Okres inkubacji anginy wynosi od 12 godzin do 4 dni. Nieleczona angina powoduje niebezpieczne powikłania. Atakuje najczęściej w okresie jesienno-zimowym.

Objawy anginy

Jeżeli nie wiesz co Ci dolega, zwróć uwagę na kilka symptomów. Na tej podstawie możesz rozpoznać anginę. Do objawów anginy należą:

  • ostry ból gardła
  • trudność w połykaniu
  • osłabienie organizmu
  • bóle kostno-stawowe
  • dreszcze i gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza
  • zaczerwienienie migdałów podniebiennych
  • bolesne i powiększone węzły chłonne
  • naloty włóknikowe w kryptach migdałków
  • wybroczyny na błonie śluzowej podniebienia
  • nudności, wymioty, ból brzucha.

Częściej na anginę zapadają dzieci, ale choroba atakuje także osoby dorosłe.

Czy angina jest zaraźliwa?

Angina przenosi się drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami dróg oddechowych. Dlatego właśnie angina jest chorobą zakaźną. W miarę możliwości powinno się ograniczyć kontakt osoby chorej z domownikami. Osoba chora nie powinna kontaktować się z innymi osobami przez okres 24 godzin od momentu zastosowania skutecznego antybiotyku.

Angina – leczenie

Po wystąpieniu objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza. On podejmie decyzje jakie leczenie zastosować. Najczęściej jest to kuracja antybiotykowa. Leczenie anginy zwykle trwa około 10 dni. Dodatkowo można stosować leki przeciwzapalne oraz leki na bazie paracetamolu. Ulgę przyniosą również leki na gardło i odkażający spray.

Powikłania po anginie

Nieleczona angina lub za późne włączenie leczenia może prowadzić do różnych powikłań. Może to być ropień okołomigdałkowy, szczękościsk, zapalenie ucha środkowego oraz węzłów chłonnych. Dodatkowo może wystąpić posocznica odmigdałkowa, gorączka reumatyczna, ostre zapalenie nerek, zapalenie wsierdzia.

Często sami fundujemy sobie niekorzystne dla zdrowia sytuacje. Przebywamy w klimatyzowanym pojeździe lub pomieszczeniu, a następnie wychodzimy na upał lub odwrotnie. Te gwałtowne skoki temperatury to szok dla organizmu. Niekorzystne jest także przemoknięcie i chodzenie w mokrym ubraniu. Zadbaj o siebie zanim będzie za późno.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.