Zasiłek pogrzebowy 2019 – ile wynosi? Jak go dostać? Sprawdź

Zasiłek pogrzebowy 2019 – ile wynosi? Co zrobić, aby go otrzymać? Zobacz na jakie pieniądze możesz liczyć w przypadku tragicznych wydarzeń, z jakimi wiąże się organizacja pogrzebu. Najważniejsze informacje o świadczeniu pogrzebowym znajdziesz poniżej.

Zasiłek pogrzebowy 2019

Zasiłek pogrzebowy to rzecz jasna kolejne świadczenie społeczne. Wypłacaniem go zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (oczywiście w przypadku rolników).

Zasiłek o którym mowa, jest należy w przypadku śmierci bliskiej osoby. Liczyć na niego mogą wszyscy ubezpieczeni, którzy pokryli koszty pochówku zmarłego. Co istotne, pod uwagę nie jest brana jedynie rodzina, a całe otoczenie osoby zmarłej, które poniosło koszty związane z pogrzebem.

Zasiłek pogrzebowy – dla kogo?

Komu należy się zasiłek pogrzebowy? Jak wcześniej wspomniano, świadczenie należy się zarówno rodzinie, jak i bliskim, którzy ponieśli koszty związane z organizacją ostatniego pożegnania. Ważne jest też, że aby zasiłek przysługiwał – zmarła osoba musi być ubezpieczona, lub pobierać emeryturę tudzież rentę.

Zasiłek pogrzebowy – ile wynosi?

Dla wielu, bardzo ważną kwestią jest fakt, ile wynosi zasiłek pogrzebowy. Trzeba bowiem liczyć się z faktem, że organizacja pochówku nie należy do rzeczy najtańszych – wiąże się ona ze sporymi wydatkami.

Zarówno przed rokiem, jak i teraz (w roku 2019), zasiłek pogrzebowy może wynieść nawet do 4000 złotych. Kwota ta jest niezależna od tego, czy pobieramy ją z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) czy z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

Trzeba jednak pamiętać, że aby otrzymać zwrot rzeczywistych kosztów pogrzebu, należy mieć na wydane pieniądze dowody.

Jak otrzymać zasiłek pogrzebowy?

Pierwszym krokiem jest rzecz jasna złożenie odpowiedniego wniosku, wedle którego chcemy ubiegać się o omawiany zasiłek. Możliwość wystąpienia o środki każdy ma przez 12 miesięcy od śmierci danej osoby. Po roku, prawo do zasiłku przepada.

Wszystkie dokumenty, w tym wniosek, należy dostarczyć do odpowiedniej placówki ZUS (osobiście, listownie lub za pomocą Internetu).

Poniżej prezentujemy spis wymaganych przez urząd dokumentów:

  • Wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego
  • Akt zgonu (lub akt urodzenia w przypadku, gdy dziecko urodziło się martwe)
  • Dokumenty potwierdzające koszty, jakie poniesiono w związku z pogrzebem
  • Dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo z osobą zmarłą
  • Dowód o podleganiu pod ubezpieczenia emerytalne lub rentowne
Ile czekać na zasiłek pogrzebowy?

Czas oczekiwania na zasiłek pogrzebowy nie powinien przekroczyć 30 dni od momentu złożenia wszystkich stosownych dokumentów. 

źródło zdjęć: kataloguslugpogrzebowych.pl, zaradnyfinansowo.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.