Jak ubiegać się o unijne dotacje? Sprawdź poradnik!

Unia Europejska wspiera bezrobotnych w zakładaniu przez nich własnych działalności. Wrażenie robi bezzwrotna kwota, jaką początkujący przedsiębiorca może uzyskać od unii – wynosi ona aż 40 tysięcy złotych. Jak ubiegać się o unijne dotacje? Postaramy się wyjaśnić to w jak najprostszy sposób!

Dotacje unijne – co to jest?

Dotacje unijne to nic innego jak dodatkowy zastrzyk pieniędzy, przeznaczony między innymi dla początkujących, często bezrobotnych przedsiębiorców. Projekt dotacji ma wspierać i restrukturyzować gospodarki krajów przynależnych do Unii Europejskiej.

Coraz więcej młodych osób, choć nie tylko, próbuje swoich sił w zakładaniu własnych firm i biznesów. Jest to skutkiem choćby niezadowalającego ich rynku pracy. Kończąc szkołę, wielu marzy się od razu godziwy zarobek. Prawda natomiast jest taka, że bardzo trudno wstrzelić się w zawód, który będzie odpowiadał pod każdym względem – zaczynając od zarobków, kończąc na zainteresowaniach. Mimo sporego ryzyka, dużo osób zaczyna działać na własną rękę. Pomocną dłoń wyciąga Unia – oferując pieniądze na przemyślane i ciekawe pomysły.

Jak ubiegać się o unijne dotacje?

Jak zostało wcześniej wspomniane, na start należy bardzo dokładnie przemyśleć plan działania oraz zakres zakładanej działalności. To często wymaga sporo czasu. Należy też pamiętać, aby plany przestawić w sposób interesujący i realny. Bardzo ważna jest też kwestia podejścia – dofinansowanie w gruncie rzeczy ma być dodatkiem, wspomożeniem dla początkującego biznesmena. Wielu natomiast wychodzi z założenia, że oferowane przez Unię pieniądze to siła napędowa naszego biznesu. 

Kolejnym krokiem jest orientacja w projektach realizowanych w regionie interesanta. Dzięki temu dowiemy się, czy w ogóle któryś z nich jest ukierunkowany na nasz pomysł na biznes. Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć pod tym LINKIEM.

Po odszukaniu odpowiedniego dla siebie projektu, należy skontaktować się z osobą odpowiedzialną za jego realizację. Właśnie od tej osoby powinniśmy uzyskać odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania dotyczące podejmowanych działań. Istotnym faktem jest też pamięć o zwróceniu się do Urzędu Pracy, celem złożenia zaświadczenia o rozpoczęciu biznesu z pomocą środków Unii Europejskiej. Dzięki temu nie dostaniemy wezwania do podjęcia pracy w trakcie rozwijania naszych planów.

Wniosek u unijną dotację

Po znalezieniu instytucji, gdzie ogłoszono konkurs na konkretne działania, należy zapoznać się z terminami składania wniosków. Poza tym trzeba ustalić gdzie dane wnioski należy złożyć oraz jakie konkretnie dokumenty będą wymagane do pozytywnego rozpatrzenia wniosku.

Wypełniając wniosek po raz pierwszy, warto skorzystać z pomocy. Instrukcje dostępne są na portalach, gdzie znajdujemy informacje o całym przedsięwzięciu. Wniosek powinien być sporządzony w dwóch wersjach: papierowej oraz elektronicznej. Konieczne są też załączniki w postaci biznesplanu, analizy finansowej, studium wykonalności a także dokładny harmonogram realizacji projektu. Po wszystkim następuje proces weryfikacji, mogący trwać nawet do 3 miesięcy. Sprawdzeniu podlega treść projektu, natomiast merytorycznie i formalnie sprawdzane są dokumenty. Warto dodać, że na rynku istnieją firmy pomagające przejść przez cały proces formalności. 

Na sam koniec podpisywana jest umowa między przyszłym przedsiębiorcą a instytucją która przekaże dofinansowanie. Dotacja będzie przekazana w formie refundacji. Trzeba zatem pamiętać, aby dołączyć na koniec wszelkie dokumenty potwierdzające poniesienie kosztów. 

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.