Straż miejska zarobki 2019. Ile zarabia strażnik miejski?

straż miejska - zarobki 2019

Straż miejska – zarobki 2019. Sprawdź jak kształtują się wypłaty w tej mało lubianej instytucji, która przez wielu uważana jest za zbyteczną. Dowiedz się także, jakie obowiązki należą do straży miejskiej oraz ile zarabiają strażnicy miejscy.

Straż miejska – uprawnienia i obowiązki

Strażnicy miejscy często nie cieszą się dobrą opinią. Niechęć do tej instytucji spowodowana jest przede wszystkim bezlitosnym egzekwowaniem prawa wobec obywateli. Wiele osób na pytanie o pierwsze skojarzenie ze strażą miejską odpowie, że kojarzy im się ona z wystawieniem mandatów za parkowanie. Swego czasu o straży miejskiej było też głośno w kontekście radarów i karania za prędkość – gdzie wydaje się, że za tą sferę powinna odpowiadać Policja.

Co należy zatem do praw i obowiązków straży miejskiej? Wymienimy najważniejsze z zadań, należących do tej instytucji:

  • udzielanie pouczeń, zwracanie uwagi
  • legitymowanie w przypadkach uzasadnionych
  • ujęcie osób stwarzających niebezpieczeństwo lub osób niszczących mienie i przekazanie ich w ręce policji
  • dokonywanie kontroli osobistej w przypadkach uzasadnionych, gdy istnieje podejrzenie o popełnieniu przestępstwa
  • nakładanie mandatów w określonych przez prawo sytuacjach
  • czynności wyjaśniające – kierowanie do sądu wniosków o ukaranie
  • egzekwowanie przepisów ruchu drogowego – usuwanie pojazdów lub ich blokowanie, gdy te parkują w miejscach niedozwolonych

Ponadto strażnik miejski powinien rzetelnie przestrzegać prawa, poszanować godność obywateli, podejmować interwencje w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia lub uszkodzenia mienia, a także zachować uprzejmość i życzliwość w kontaktach z obywatelami.

zarobki straż miejska 2019

Straż miejska – zarobki 2019

Niezwykle nurtującą kwestią – jak zresztą w niemal każdym zawodzie – są zarobki, jakie osiągają strażnicy miejscy. Warto dodać, że w niektórych miasta instytucje te zostały rozwiązane. Często przeciwni działalności straży miejskiej są także sami mieszkańcy. Na jakie wypłaty należy jednak liczyć, pracując w tymże zawodzie?

Średnie zarobki w straży miejskiej przytacza portal wynagrodzenia.pl. Podaje się tam, że najczęściej strażnicy miejscy zarabiają około 3350 złotych brutto, co daje mniej więcej 2400 złotych na rękę. Podano także dolne i górne widełki pensji. Najmniejsze kwoty, jakie dostają ludzie zatrudnieni w tym zawodzie, to około 2900 złotych brutto, co daje nieco ponad 2000 złotych na rękę. Górny pułap osiąga natomiast kwoty rzędu nieco ponad 4000 złotych brutto, a więc prawie 3000 złotych na rękę. Do tego doliczyć należy stosowne premie. Wpływ na zarobki ma też oczywiście staż pracy.

źródło zdjęć: kraków.pl oraz strazmiejska.krakow.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.