Starbucks ogłosił eko plany na przyszłość – chodzi o węgiel, opakowania, zużycie wody

Starbucks ogłosił eko plany na przyszłość, zmieniając swoją dotychczasową politykę. O co dokładnie chodzi? Dyrektor generalny przedstawił propozycję, którA ma związek z dążeniem do „życia w zgodzie” ze środowiskiem, które powoli jest niszczone przez ludzi i ich działania. Modyfikacje w menu oraz opakowaniach. 

Starbucks ogłosił eko plany na przyszłość – zmiana polityki firmy

Ta marka jest znana prawie każdej osobie na świecie, gdyż przez lata budowała swoją pozycję na kawowym rynku. Przy takich liczbach, i to dotyczy nie tylko tej firmy, ciężko jest być w 100% ekologicznym. Jednak z uwagi na zmiany klimatu, ogrom produkowanego plastiku czy emisji gazów, coraz więcej marek i przedsiębiorstw decyduje się na zmiany polityki firmy na bardziej przyjazne środowisku.

ZOBACZ TAKŻE: NOWY RAPORT GUS – ILE MIESZKAŃ WYBUDOWANO W POLSCE W 2019 ROKU

Dyrektor generalny Starbucksa Kevin Johnson poinformował, iż przedstawić chce plan, który zmieni dotychczasowe działania marki. Głównie chodzi o menu czy wykorzystywane opakowania. Jak informuje CNBN, Johnson wysłał list do pracowników, w którym zawarł kilka istotnych informacji.

Dodał również, iż czeka ich wiele wyzwań, a zmiany łatwe nie będą. Dziś bardziej niż kiedykolwiek świat potrzebuje przywództwa w zakresie równowagi środowiskowej.  Po pierwsze, w planach jest zmiana menu na „bardziej przyjazne dla środowiska”, mianowicie chodzi o więcej pozycji pochodzenia roślinnego. Dodatkowo, zamiana opakowań jednorazowych na wielokrotnego użytku, co już praktykuje większa liczba przedsiębiorstw. Jednak nadal potrzeba zdecydowanych i konkretnych działań.

W przypadku rolnictwa, planują innowacyjne oraz regenerujące praktyki oraz modyfikację sklepów.

Podsumowując, aby pomóc w osiągnięciu długoterminowych celów, Starbucks wyznaczył trzy wstępne cele na 2030 rok: zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o połowę w operacjach bezpośrednich i łańcuchu dostaw, zachowanie lub uzupełnienie połowy wody potrzebnej do produkcji kawy oraz zmniejszenie połowy odpadów wysyłanych na składowiska przez sklepy i zakłady produkcyjne.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.