Najnowszy raport GUS – ile mieszkań wybudowano w Polsce w 2019 roku?

Najdroższe mieszkanie

Najnowszy raport GUS – w roku 2019 rozpoczęto budowę aż 237 tysięcy mieszkań – o 7 procent więcej niż w 2018. To rekordowe liczby od roku 1989. Co ciekawe, ceny mieszkań rosną, natomiast zapotrzebowanie na kupno rośnie. Jak podają media, to najlepsze wyniki od rządów Edwarda Gierka. 

Najnowszy raport GUS – ile nowych mieszkań w Polsce w 2019 roku?

Według najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce w roku 2019 rozpoczęto budowę aż 237 tysięcy nowych mieszkań. To rekordowa liczba od roku 1989. Jednak ceny mieszkań nadal rosną, natomiast zapotrzebowanie na ich kupno rośnie.

ZOBACZ TAKŻE: INSTAGRAM USUNĄŁ IGTV – MAŁE ZAINTERESOWANIE FUNKCJĄ

Jak podaje tvn24, w poprzednim roku oddano do użytku 207 tysięcy mieszkań, co daje wynik o 12 % wyższy niż w roku 2018.

Co mogło mieć wpływ na wzrost liczby mieszkań? „Wpływ na taką sytuację miał sektor rynkowy, który obejmuje 97,8 proc. wszystkich mieszkań oddanych do użytkowania w analizowanym okresie” – informuje GUS. Rolę dominującą odgrywało budownictwo deweloperskie, natomiast później indywidualne.

Optymistyczne prognozy eksperci mają również na rok 2020, gdyż „dane dotyczące rozpoczętych budów pozwalają sądzić, że 2020 rok również będzie korzystny w kontekście wyników budownictwa mieszkaniowego”.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.