Odczulanie co to jest? Jak leczyć alergię? Czy odczulanie działa?

Odczulanie co to jest? To nic innego, jak immunoterapie alergenowa. Wskazania do takiego leczenia musi wydać lekarz alergolog. Według opinii, odczulanie jest bardzo skuteczną metodą w walce z alergią. Jeśli cierpimy z powodu pyłków, a objawy skutecznie utrudniają nam życie, to koniecznie powinniśmy pomyśleć o wybraniu się do lekarza. Po dokładnym oraz wnikliwym wywiadzie powinien ustalić, jaka terapia będzie dla nas najbardziej korzystna.

Odczulanie co to jest, na czym polega?

Tak naprawdę to jedyny znany do tej pory sposób, który zwalcza alergię. Oczywiście, możemy unikać czynnika alergizującego i w ten sposób również nie będziemy mieć objawów choroby, jednak czasem jest to po prostu niemożliwe. Dzięki takiemu leczeniu, zmniejsza się wrażliwość osoby, która jest uczulona na przykład na pyłki. Konsekwentnie przeprowadzane odczulania pozwalają nawet na całkowitą lub częściową eliminację objawów alergicznych. Dzięki immunoterapii alergenowej możemy poprawić zaburzenia immunologiczne. Nie tylko ma pozytywny wpływ na alergię, również na objawy, które jej towarzyszą. Jeśli podamy taką szczepionkę osobie, która jest uczulona na roztocza, to wyleczy ona również nieżyt nosa, który towarzyszy przy takiej alergii.

Kiedy przeprowadza się odczulanie?

Odczulanie jest wskazane tylko i wyłącznie przy alergii o charakterze wziewnym oraz na jad owadów. Nie sprawdzi się w ogóle, jeśli jesteśmy uczuleni na przykład na skorupiaki. Po ukończeniu piątego roku życia możemy już stosować terapię, górna granica wieku nie jest określona. Jednak choroby przewlekłe, często występujące u osób starszych, stanowią przeszkodę w przeprowadzaniu odczulania.

Jak długo trwa odczulanie?

Immunoteraia alergenowa to proces długotrwały. Jeśli się na nią zdecydujemy, musimy uzbroić się w cierpliwość. Przez pierwsze 3 miesiące będziemy otrzymywać stopniowo wzrastającą dawkę alergenu. Jednorazowa dawka będzie podawana co około 7 lub 14 dni. Po upływie tego czasu, lekarz będzie podawał nam szczepionkę co 6 dni. Od początku terapii do końca może minąć nawet kilka lat, przeważnie trwa około 3.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o sposobach leczenia alergii, to zapraszamy do zapoznania się z filmem. Dowiecie się między innymi, dlaczego wapno, które jest szczególnie polecane dla alergików, wcale nie jest dobrym rozwiązaniem.

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.