Podatek od wygranej – czym jest i ile wynosi? Musisz zapłacić

Podatek od wygranej – w Polsce oraz poza jej granicami, społeczeństwo ma wiele okazji na wygranie pieniędzy i nagród. Wszystko przez loterie i konkursy, które przy dużej dozie szczęścia, zasilą nad domowy budżet. Jednakże jak mawia klasyk – nie ma nic za darmo. Za określone dobra nabyte drogą konkursu czy loterii, należy uiścić stosowny podatek. Ile on wynosi?

Podatek od wygranej: co to?

Podatek od wygranej to nic innego jak obowiązek zapłaty państwu pewnej części z nagrody, którą wygraliśmy. Dotyczy to zarówno wygranych pieniężnych, jak i rzeczowych – mamy na myśli choćby samochody. Wszystko na mocy podstawy prawnej (art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Wygrane mogą być różnego rodzaju – wspominaliśmy już o pieniądzach oraz przykładowo samochodzie. Wliczają się w to także wszelkiego rodzaju sprzęty elektroniczne, które również bardzo często są nagrodami w przeróżnych konkursach.

Podatek od wygranej: ile wynosi?

Kolejnym nurtującym pytaniem jest wysokość podatku, który musimy zapłacić państwu w razie ewentualnej wygranej. Co ważne i dobre – opłata jest stała i zawsze wynosi 10% wartości danego dobra, które udało nam się zainkasować. Oznacza to, że wielkość podatku będzie wprost proporcjonalna do wartości naszej wygranej.

Wszystko bardzo łatwo obliczyć. Warto też dodać, że w wyniku określonej przez ustawę wartości, podatek może okazać się bardzo wysoki. Wszystko zależy od tego, ile pieniędzy uda nam się wygrać, lub jak drogi przedmiot padnie naszym łupem w – dajmy na to – loterii. Wygrywając milion złotych, będziemy zmuszeni oddać na rzecz państwa aż 100 tysięcy złotych. Wydaje się to sporo, jednakże z drugiej strony patrząc – nadal pozostanie nam 900 tysięcy złotych na wszelkiego rodzaju zachcianki. Wygranej nie musimy wykazywać w deklaracji podatkowej.

Podatek od wygranej: jak zapłacić?

Tutaj rzecz jest także bardzo prosta – nie musimy się martwić wnioskami, biurokracją i staniem w urzędowych kolejkach. Podatek jest ściągany automatycznie ze strony, która daną nagrodą dysponuje. To wtedy załatwiane są wszelkie formalności, a nagroda którą dostajemy, jest już uszczuplona o należyty podatek. Oznacza to więc, że w kwestii zapłaty podatku, nie musimy robić w zasadzie nic.

Podatek od wygranej: wygrana zagranicą

Tutaj sprawa jest już bardziej skomplikowana. Niezależnie od tego, czy wygraliśmy w kraju, czy poza jego granicami – podatek musimy opłacić w Polsce. To jednak nie koniec. Gdy wygramy w innym kraju, wszystkich formalności związanych z zapłatą musimy dokonać osobiście. Wlicza się w to: uwzględnienie wygranej w zeznaniu podatkowym, samodzielna zapłata podatku oraz zniesienie limitu kwotowego co do nagród.

O co chodzi w ostatnim aspekcie? Już wyjaśniamy. Nagrody, których wartość nie przekracza 2000 złotych, najczęściej są zwolnione z podatku od wygranej. Gdy jednak wygramy zagranicą – nie ma to już żadnego znaczenia.

źródło zdjęcia: gazetalubuska.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.