Niedziele handlowe 2019 – czerwiec i lipiec. Kiedy otwarte sklepy?

Niedziele handlowe 2019! Od czasu wprowadzenia zakazu handlu w wybrane niedziele, wszyscy zastanawiamy się, w które dni wolne sklepy oraz centra handlowe będą otwarte. Przedstawiamy harmonogram niedziel handlowych na czerwiec oraz lipiec! 

Udostępnij na Facebooku

Niedziele handlowe 2019

Jak zapewne każdy dobrze pamięta, początkowo zakaz niedzielnego handlu był o wiele mniej restrykcyjny, aniżeli obecnie. Dla zapominalskich wyjaśniamy – ustawa początkowo przewidywała, że handel będzie możliwy tylko w dwie niedziele danego miesiąca. Wedle przyjętego prawa, sklepy otwarte były zarówno w pierwszą, jak i ostatnią niedzielę miesiąca. Z tego wynikało, że dwie – potocznie mówiąc – środkowe niedziele, były wolne od handlu. Ponadto mniejsze obostrzenia obowiązywały przed Bożym Narodzeniem oraz Wielkanocą.

Od 2019 roku nastąpiły pewne roszady – zakupy w weekendy zrobimy teraz rzadziej. Okazuje się bowiem, że centra handlowe i sklepy otwarte będą mogły być jedynie w ostatnie niedziele miesiąca. Wychodzi więc na to, że z dwóch dni zakazu, liczba wzrosła do trzech. Wyjątkami jednak, tak samo jak poprzednim razem, będą zbliżające się święta. Wszystko przez to, że właśnie okres świąteczny wiąże się z największą aktywnością kupujących, a dni wolne często są dla nich jedynymi możliwymi, kiedy mogą spokojnie zadbać o wyposażenie domowych spiżarni.

Niedziele handlowe czerwiec 2019

Kiedy niedzielne zakupy będziemy mogli zrobić w czerwcu? Tak jak wcześniej wspomniano, od początku roku handel dozwolony jest tylko i wyłącznie w jedną niedzielę miesiąca. Jest nią rzecz jasna ta, która wypada w miesiącu jako ostatnia. Jako, że w czerwcu nie wypada ani Boże Narodzenie, ani Wielkanoc, zakupy będzie można zrobić tylko 30 czerwca! Oznacza to także, że niedziele wypadające odpowiednio: 2 czerwca, 9 czerwca, 16 czerwca oraz 23 czerwca – będą objęte zakazem. W te dni zakupów nie zrobimy! W czerwcu zatem takich dni będzie aż 4!

Niedziele handlowe lipiec 2019

Jak natomiast sytuacja wygląda w lipcu? Okazuje się, że wakacje nie mają żadnego wpływu na to, czy niedziel handlowych będzie więcej. Do dyspozycji kupujących pozostaje zatem ostatnia. Ta wypada 28 lipca – w tą niedzielę zrobimy zakupy. Zakaz handlu będzie z kolei obowiązywał w następujące dni lipca: 7, 14, 21. Tym razem będzie ich 3.