Niedziele handlowe 2019 – czerwiec i lipiec. Kiedy otwarte sklepy?

Niedziele handlowe 2019! Od czasu wprowadzenia zakazu handlu w wybrane niedziele, wszyscy zastanawiamy się, w które dni wolne sklepy oraz centra handlowe będą otwarte. Przedstawiamy harmonogram niedziel handlowych na czerwiec oraz lipiec! 

Niedziele handlowe 2019

Jak zapewne każdy dobrze pamięta, początkowo zakaz niedzielnego handlu był o wiele mniej restrykcyjny, aniżeli obecnie. Dla zapominalskich wyjaśniamy – ustawa początkowo przewidywała, że handel będzie możliwy tylko w dwie niedziele danego miesiąca. Wedle przyjętego prawa, sklepy otwarte były zarówno w pierwszą, jak i ostatnią niedzielę miesiąca. Z tego wynikało, że dwie – potocznie mówiąc – środkowe niedziele, były wolne od handlu. Ponadto mniejsze obostrzenia obowiązywały przed Bożym Narodzeniem oraz Wielkanocą.

Od 2019 roku nastąpiły pewne roszady – zakupy w weekendy zrobimy teraz rzadziej. Okazuje się bowiem, że centra handlowe i sklepy otwarte będą mogły być jedynie w ostatnie niedziele miesiąca. Wychodzi więc na to, że z dwóch dni zakazu, liczba wzrosła do trzech. Wyjątkami jednak, tak samo jak poprzednim razem, będą zbliżające się święta. Wszystko przez to, że właśnie okres świąteczny wiąże się z największą aktywnością kupujących, a dni wolne często są dla nich jedynymi możliwymi, kiedy mogą spokojnie zadbać o wyposażenie domowych spiżarni.

Niedziele handlowe czerwiec 2019

Kiedy niedzielne zakupy będziemy mogli zrobić w czerwcu? Tak jak wcześniej wspomniano, od początku roku handel dozwolony jest tylko i wyłącznie w jedną niedzielę miesiąca. Jest nią rzecz jasna ta, która wypada w miesiącu jako ostatnia. Jako, że w czerwcu nie wypada ani Boże Narodzenie, ani Wielkanoc, zakupy będzie można zrobić tylko 30 czerwca! Oznacza to także, że niedziele wypadające odpowiednio: 2 czerwca, 9 czerwca, 16 czerwca oraz 23 czerwca – będą objęte zakazem. W te dni zakupów nie zrobimy! W czerwcu zatem takich dni będzie aż 4!

Niedziele handlowe lipiec 2019

Jak natomiast sytuacja wygląda w lipcu? Okazuje się, że wakacje nie mają żadnego wpływu na to, czy niedziel handlowych będzie więcej. Do dyspozycji kupujących pozostaje zatem ostatnia. Ta wypada 28 lipca – w tą niedzielę zrobimy zakupy. Zakaz handlu będzie z kolei obowiązywał w następujące dni lipca: 7, 14, 21. Tym razem będzie ich 3.

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.