Najczęściej kradzione auta w Polsce! Wśród nich jest twoje?

Najczęściej kradzione auta w Polsce! Zobacz, czy wśród nich jest pojazd jakim się poruszasz. Od czego zależy czy samochód jest łakomym kąskiem dla złodziei? Co zwraca ich szczególna uwagę? Zobacz i wyciągnij z tego wnioski.

Najczęściej kradzione auta w Polsce

Na to jakie auto się kradnie, ma znaczenie wiele czynników. Wpływa na to między innymi wiek samochodu i marka. Przede wszystkim tak dokonuje się podziału. Niektóre samochody dodatkowo ukraść znacznie łatwiej niż inne. Bardzo popularną metodą kradzieży jest popularna walizka – a więc ściąganie sygnału z kluczyka i odpowiednie przekierowanie go do pojazdu. W ten sposób z łatwością łupem złodziei padają nowe auta. O ironio – bo najnowsze systemy zamiast zapobiegać kradzieżom, czasami jeszcze bardziej je ułatwiają.

Nie pozostają na to jednak obojętni producenci, którzy nauczeni błędami, coraz staranniej przygotowują wszelkie zabezpieczenia i poświęcają więcej czasu, aby nasze pojazdy były bezpieczne – nie tylko na drodze, ale także na postoju, w garażu lub na parkingu. Dzięki temu zmalała liczba kradzieży popularnych nówek – czyli samochodów maksymalnie 3 letnich. Najczęściej natomiast – jak podają statystyki – kradzione są samochody w wieku od 6 do 10 lat. Przeważnie są one celem złodziei planujących sprzedać je później na części. Kradzione dość często są też samochody w przedziale od 11 do 15 lat, a więc stosunkowo wiekowe. Najrzadziej ofiarami padają auta jeszcze starsze. 

Te marki samochodów kradnie się najczęściej

Tutaj rezultaty doniesień o najczęściej kradzionych markach niespecjalnie powinny dziwić. W mediach przytacza się różne liczby i źródła, ale wszystkie są zgodne, że najczęściej kradzione auta to Volkswageny oraz Audi. Właśnie tych pojazdów na polskich drogach zobaczyć można w zasadzie najwięcej – są niezwykle popularne. Jeśli chodzi o VW, najczęściej kradzione mają być modele Golfa, Passata oraz Tourana. W przypadku Audi mowa o A3, A4 i A6 – najczęściej spotykane. 

Wielu obstawiałoby, że kolejnym najczęściej kradzionym samochodem będzie Opel – który także jest bardzo powszechną marką. Nic bardziej mylnego! Złodzieje upodobali sobie bowiem jeszcze japońskie Toyoty. Chodzi o takie modele, jak: Avensis, Auris, Yaris czy Corolla. 

Na sam koniec warto dodać, że w dalszym ciągu najchętniej kradzione są auta z silnikami Diesla. 

źródło zdjęć: autonxt.com, portugalresident.com

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.