Mieszkanie dla Młodych 2019 – zobacz jakie warunki należy spełnić!

Jednym z największych, a zarazem najmniej osiągalnych marzeń młodych ludzi, jest posiadanie własnego mieszkania. Bardzo często jednak ceny nieruchomości są bardzo wysokie, wobec czego wielu na nie zwyczajnie nie stać. Z pomocą przychodzi jednak program Mieszkanie dla Młodych 2019! Sprawdź jakie warunki należy spełnić, aby wziąć w nim udział!

Mieszkanie dla Młodych 2019

Program Mieszkanie dla Młodych funkcjonuje w Polsce od 5 lat i ma za zadanie pomóc młodym osobom w wejściu w dorosłość. Jest to swoisty zastępca programu „Rodzina na swoim”. Myślą przewodnią całej akcji jest pomoc państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych. 

Cały projekt polega na tym, że rząd jednorazowo dofinansowuje wkład własny, który jest udzielany w momencie wypłaty kredytu. Jest to ogromna szansa dla ludzi, których marzenia o mieszkaniu do tej pory był odległe lub wręcz nieosiągalne.

Mieszkanie dla Młodych 2019 – warunki

Aby kwalifikować się do rządowego projektu, kandydaci muszą rzecz jasna spełnić ściśle określone warunki. Bez tego, udział w programie jest niemożliwy. Same warunki przedstawiają się natomiast następująco:

  • z programu mogą skorzystać osoby do 35. roku życia (w przypadku małżeństwa, pod uwagę brany jest wiek młodszego ze współmałżonków)
  • cała akcja dotyczy jedynie nowych lokali mieszkalnych lub domów, które pochodzą z rynku pierwotnego (muszą być nabyte od podmiotów prowadzących działalność gospodarcza, takich jak deweloperzy czy spółdzielnie mieszkaniowe)
  • jak podają oficjalne źródła – „limit ceny 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej nabywanego mieszkania to średnia arytmetyczna dwóch ostatnio ogłoszonych wartości wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych”; dodatkowo wskaźniki określane są przez wojewodów (co ważne, limity dzielą się na 3 kategorie: dla stolic województw, dla gmin sąsiadującymi ze stolicami, dla innych miejscowości)
  • limit powierzchni mieszkania to 75 metrów kwadratowych (lub 85, gdy mamy troje dzieci)
  • limit powierzchni domu do 100 metrów kwadratowych (lub 110, gdy mamy troje dzieci)
  • minimalny okres kredytowania to 15 lat
  • wielkość własnych środków jest nie większa niż 50% ceny zakupu mieszkania

W ostatnich latach jednak, wprowadzono kilka zmian w projekcie. Składa się na nie przede wszystkim to, że programem objęto także mieszkania z rynku wtórnego. W tym wypadku jednak mniejszy jest wskaźnik wojewody (0.9 dla rynku wtórnego a 1.1 dla rynku pierwotnego).

Ile wynosi dofinansowanie – Mieszkanie dla Młodych

Po szeregu zmian w kolejnych latach od wprowadzenia projektu, dofinansowania różnią się od ich pierwotnej wersji. Dla rodzin bezdzietnych i singli, dofinansowanie wynosi 10%. Dla osób i rodzin z jednym dzieckiem, jego wielkość sięga już 15%. Na 20% mogą liczyć osoby i rodziny z dwójką dzieci. Na najwyższe, 30% dofinansowanie, łapią się osoby lub rodziny z co najmniej trójką dzieci.

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.