Dziecko ma robaki. Po czym to poznać, jak to leczyć?

Pomimo dokładania wszelkich starać do higieny naszych dzieci, może się zdarzyć, że złapie ono pasożyta. Statystyki pokazują, że aż co trzecie dziecko zmaga się z problemem pasożytów. Najczęściej spotykane są owsiki. Jednak zdarzają się również groźniejsi „lokatorzy”. Co zrobić, gdy to właśnie nasze dziecko ma robaki?

Robaki u dziecka

Aż 4,5 miliarda ludzi na świecie ma choroby pasożytnicze. Co więcej 14 milionów zgonów jest właśnie z tego powodu. Na szczęście robaki, na które chorują nasze dzieci nie są tak groźne, żeby doprowadzić do śmierci. Powodują bardzo często anemię, ciągłe bóle brzucha, nadpobudliwość, a nawet nawracające infekcje. Na takie zakażenie jest narażone każde dziecko. Niestety, ale trudno to zauważyć i się przed tym obronić.

Robaki u dzieci zakażenie

Zarazić się naprawdę łatwo. Pasożyty jelitowe mogą wniknąć do małego organizmu nawet przez podanie ręki. Nie jest to tajemnicą, że dzieci biorą wszystko do buzi. Najczęściej jednak do zarażenia dochodzi przez: zanieczyszczone jedzenie, zabawę z domowym pupilem oraz grzebanie ręką w ziemi. Rodzice nie zorientują się od razu, że doszło do zakażenia. Wszystko z tego powodu, że pierwsze objawy przypominają zwykłą infekcję wirusową. Wiele lekarzy bagatelizuje też temat i nie zleca głębszej diagnostyki.

Pasożyty u dzieci objawy

Pierwszym objawem są często powtarzające się bóle brzucha, które często prowadzą do biegunki. Powinniśmy zapobiegawczo zrobić badanie kału, a także specjalny wymaz na owsiki. To pozwoli rozwiać nam wszelkie wątpliwości i szybko dobrać metodę leczenia, aby pozbyć się niechcianych lokatorów. Najczęstszymi pasożytami, które atakują małe dzieci są owsiki. Żyją one w świetle jelita. Najbardziej aktywne są nocą i wypełzają, aby złożyć jaja. Pierwszym objawem, który możemy zauważyć jest ciągłe drapanie się dziecka po pupie. Zamiast uczyć je manier, powinniśmy zabrać do lekarza, w celu kontroli.

Leczenie pasożytów

Wyleczenie choroby pasożytniczej jest możliwe przez zastosowanie odpowiednich leków. Przez całkowity czas trwania kuracji, wszyscy domownicy muszą zwracać uwagę na higienę osobistą. Wzmożone mycie rąk i częste zmienianie pościeli oraz bielizny, powinno być na porządku dziennym. Pamiętajcie, że jeśli wasze dziecko ma robaki to nie koniec świata. Najważniejsze, aby szybko to zauważyć i podjąć właściwe leczenie.

 

 

źródła zdjęć: stolicazdrowia, parenting, gazeta.pl, hellozdrowie

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.