Księga wieczysta – jak uzyskać odpis, zaświadczenie, wyciąg

Księga wieczysta – jeżeli potrzebujesz uzyskać zaświadczenie, wyciąg czy odpis, sprawdź najważniejsze informacje, które mogą ci pomóc. Możesz również uzyskać wgląd do elektronicznej wersji. Poniżej dowiesz się ile to kosztuje i co trzeba po kolei zrobić, aby uzyskać potrzebne rzeczy. 

Księga wieczysta jak uzyskać dostęp?

Jeżeli chcesz uzyskać dostęp do księgi wieczystej, wystarczy wejść na tę stronę i wyszukać księgę po numerze. W przypadku, gdy nie znasz numeru, należy się skontaktować z wydziałem ksiąg wieczystych, który znajduje się w sądzie rejonowym.

Jak uzyskać odpis, zaświadczenie lub wyciąg z księgi wieczystej?

W przypadku, kiedy będziecie chcieli uzyskać trzy powyższe rzeczy, należy na początku wydrukować lub odebrać wniosek w Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych w Warszawie lub w każdym oddziale sądów rejonowych. Następnie, aby uzyskać dokument, należy wnieść opłatę:
– za zwykły odpis – 30 złotych
– za odpis zupełny – 60 złotych

Natomiast, jeżeli interesuje was wyciąg z księgi wieczystej, wtedy opłaty wyglądają następująco:
– wyciąg z jednego działu to koszt 15 zł, z dwóch 20 zł, z trzech 25 zł i z czterech 30 zł.

Otrzymanie zaświadczenia o zamknięciu księgi wieczystej wyniesie nas 10 złotych.

Gdy posiadasz wniosek wraz z potwierdzeniem opłaty, możesz złożyć w oddziale Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych lub wysłać dokumenty pocztą. Wtedy dokument dostaniesz na miejscu lub zostanie wysłany do ciebie pocztą.

Uzyskanie dokumentów przez Internet

W przypadku składania wniosków przez Internet, po pierwsze należy wejść na tę stronę, wybrać punkt: składanie wniosków. Następnie wpisać numer księgi i wybrać jaki dokument chcesz dostać i w jaki sposób. Ostatni krok to dokonanie opłaty. Dodatkowo, jeżeli wniosek złożyłeś w centrali lub przez Internet, dokument dostaje się od razu. W przypadku wysłania pocztą, czas oczekiwania do 30 dni kalendarzowych.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.