Salar de Uyuni – największe słone jezioro na świecie

Myślisz, że widziałeś już wszystko i odwiedziłeś wszystkie miejsca, które warto obejrzeć? Szukasz nowych miejsc do zwiedzenia? Odkryj jeden z najbardziej płaskich obszarów na świecie – Salar de Uyuni – pozostałość po największym słonym jeziorze na świecie.

 

Jak to działa?

Na zdęciach satelitarnych płaskowyż wygląda jak powierzchnia innej planety. Salar de Uyuni to pokryte cienką warstwą wody solnisko – pozostałość po wyschniętym słonym jeziorze. Będąc największym na świecie, zajmuje powierzchnię ponad 10 tysięcy kilometrów kwadratowych. Leży w boliwijskich Andach na wysokości 3653 metrów. Różnica wzniesień wynosi niecałe 41 cm. Co ważne, powierzchnię solniska pokrywa skorupa, pod którą znajduje się solanka bogata w lit. Dodatkowo określa się, że znajduje się tam 50-70% światowych zasobów litu

Pustynia czy jezioro?

Pustynia solna rozciąga się w boliwijskiej części płaskowyżu Altiplano. Jest największą wyżyną świata po Tybecie. Salar de Uyuni razem z jeziorami Poopo i Titicaca jest pozostałością po ogromnym jeziorze, które prawie w całości wyparowało. Niemniej jednak niektórzy uważają, że było to nie jezioro, a wręcz morze.

Jak tu dotrzeć?

Z Polski lot do Boliwii kosztuje około 4 tysięcy złotych, ale można „upolować” okazję i zdobyć tańszy bilet. Aby dotrzeć na pustynię, najlepiej wyruszyć z Uyuni – miejscowości leżącej w południowo-zachodniej części kraju, przy granicy z Chile i Argentyną.

Pogoda na Salar de Uyuni

Krajobraz i klimat Altiplano zmieniają się w zależności od pory roku. Pustynię można odwiedzać o każdej porze roku. Temperatura na pustyni waha się od 25 stopni w dzień do temperatur poniżej 0 stopni w nocy. Najlepsza pogoda i bezchmurne niebo mogą występować w czasie pory suchej czyli od czerwca do listopada. Niemniej jednak jest to jednocześnie najzimniejszy okres, dlatego przygotuj się na mroźne noce. Z kolei to właśnie od grudnia do maja, czyli w porze deszczowej możesz podziwiać Salar de Uyuni zalany wodą, która działa jak lustro.

Wydobycie soli

Oprócz tego niedaleko Uyuni znajduje się jedyna w regionie kopalnia soli. Na pustyni znajduje się ponad 10 miliardów ton soli. Co roku wydobywa się tu około 20 tysięcy ton soli.

Podsumowując, Salar de Uyuni to jedno z najpiękniejszych, ale i najdziwniejszych miejsc w Ameryce Południowej. Co roku do tego miejsca przyjeżdża ponad 60 tysięcy turystów z różnych stron świata.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.