Ile zarabia prawnik? Zobacz płace tego pożądanego zawodu

Studia prawnicze kojarzą się z jednymi z najtrudniejszych. Trudno się na nie dostać, ale równie trudno się też na nich utrzymać. Wymagają sporo nauki i rzetelności. A tak właściwie ile zarabia prawnik? Czy usłana wybojami droga edukacji jest warta tego zawodu? Zobacz zarobki prawników!

Prawnik – obowiązki

Jak wspomniano we wstępie, uzyskanie zawodu prawnika jest zależne od stosunkowo trudnych studiów. Jaki jest zatem zakres obowiązków prawników? Spieszymy w wyjaśnieniami. Do głównych zadań prawników należą: obsługa prawda postępowań, opiniowanie i analiza kontraktów a także ich sporządzanie. Poza tym uczestnictwo w negocjacjach, praca z pismami procesowymi, doradztwo w zakresie prawa, prowadzenie korespondencji prawnej, praca z Krajowym Rejestrem Sądowym.

Idealny kandydat na prawnika musi być niezwykle systematyczny i dokładny. Nie trzeba tłumaczyć, że kluczem jest świetna znajomość prawa. W dodatku przyszły prawnik powinien dobrze znać choćby język angielski i chcieć stale się rozwijać. Wszystko to ma wpływ na fakt ile zarabia prawnik.

Prawnik – zarobki 2019

Zarobki – tak jak w każdym zawodzie – zależne są od wielu czynników. Najważniejsze z nich to: staż pracy, który w przypadku prawników odgrywa kluczowe znaczenie; wielkość firmy w której podejmuje się pracę (przeważnie im większa firma, tym większe zarobki), a także tradycyjnie już – lokalizacja firmy. W wielkich ośrodkach miejskich, pracy zwyczajnie może być więcej, co powinno wpływać na wzrost zarobków.

Prawnicy oprócz wypłaty mogą liczyć na szereg benefitów. Należą do nich między innymi: służbowy sprzęt (smartfon, komputer), dofinansowania do zajęć sportowych (przykładowo popularne karty Multisport), ale też między innymi prywatna opieka służbowa.

Widełki płacowe w przypadku początkującego prawnika są bardzo szeroko rozpięte. Zależy wiele od tego, do jakiej kancelarii uda nam się trafić. Statystyczne dane ze strony wynagrodzenia.pl pokazują, że młodzi prawnicy mogą zarabiać od 3 do prawie 6 tysięcy złotych brutto. Daje to więc mniej więcej od nieco ponad 2 do nieco ponad 4 tysięcy złotych na rękę.

Średni staż pracy też wpływa na wysokość zarobków – są one trochę większe. Wynoszą bowiem one od blisko 3 do prawie 5 tysięcy złotych na rękę. Na największe zarobki liczyć mogą za to najbardziej doświadczeni pracownicy. Ich wypłata sięga bowiem od prawie 3,5 tysiąca złotych na rękę w najgorszym wypadku, do nawet niemal 7 tysięcy na rękę. Oczywiste jest jednak, że dane pochodzące ze strony są w jakiś sposób uśredniane i rzeczywiste zarobki wielu prawników mogą być jeszcze wyższe.

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.