Jak leczyć zapalenie krtani? Sprawdź skuteczne domowe metody.

Zapalenie krtani to uciążliwa dolegliwość, która dotyczy dzieci i dorosłych. Często pojawia się u nauczycieli, piosenkarzy oraz innych osób, które w pracy korzystają ze swojego głosu w nadmiarze. Choroba zaczyna się najczęściej od chrypki, której towarzyszy pieczenie gardła i przełyku. Jak leczyć zapalenie krtani? Zobacz najlepsze domowe metody.

Czy zapalenie krtani jest zaraźliwe?

Choroba jest zdecydowanie nieprzyjemna, jednak nie każdym jej rodzajem możemy się zarazić. Jeśli dochodzi do zapalenia krtani w wyniku przeciążenia strun głosowych, to nie ma możliwości zarażenia się. Inaczej jest w przypadku dolegliwości mającej podłoże wirusowe czy bakteryjne. Szansa infekcji jest duża, wystarczy przebywanie z chorym w jednym pomieszczeniu. Jak zatem rozpoznać przyczynę zapalenia krtani? Najczęściej u osób dotkniętych dolegliwością wywołaną przez wirusy i bakterie pojawiają się także inne objawy, takie jak gorączka, złe samopoczucie, czy zmęczenie.

Zapalenie krtani – ile trwa?

Choroba dzieli się na dwa rodzaje – początkowe ostre zapalenie krtani, które może stać się zapaleniem przewlekłym. W drugim przypadku jest to stan, gdzie dolegliwość utrzymuje się powyżej 3 tygodni. Przedłużającej się infekcji nie powinno się ignorować, gdyż może przysporzyć wielu problemów i powikłań.

Zapalenie krtani – kuracja

W początkowych etapach choroby można wspomagać się domowymi sposobami oraz dostępnymi w aptekach lekami bez recepty. Leczenie metodami domowymi może trwać około dwóch tygodni. Jeśli objawy nie zmniejszą się, należy skonsultować się z lekarzem. Poza kuracją należy wyeliminować także czynniki drażniące – zabronione jest spożywanie gorących lub bardzo zimnych napojów, alkoholu. Najlepiej na ten czas odstawić również wyroby tytoniowe oraz jak najmniej mówić. Pamiętajmy również o odpowiednim nawilżeniu powietrza. Zatem jak leczyć zapalenie krtani?

Domowe leki na zapalenie krtani

Przy opisywanej dolegliwości musimy pamiętać o odpowiednim nawilżeniu śluzówki- pomocny może okazać się syrop prawoślazowy, który działa łagodząco i zmniejsza objawy pieczenia. Świetnie sprawdza się także wykonany w domu syrop z cebuli, który dodatkowo podnosi odporność. Nie powinniśmy narażać się na zmiany temperatur, najlepiej wówczas pozostać w domu. Podczas choroby należy przyjmować także większą ilość płynów– najlepiej w temperaturze pokojowej.
źródło zdjęcia: pkt.pl

Powyższe wskazania dobrze jest uzupełnić także wizytą u specjalisty, która pozwoli na poprawne zdiagnozowanie dolegliwości.