Ile zarabia pracownik na budowie? Zobacz jego wypłatę!

Ile zarabia pracownik na budowie? Trzeba zauważyć, że taką pracę podejmuje bardzo dużo osób. Charakteryzuje się ona fizycznością i koniecznością posiadania jakichkolwiek umiejętności w materii budownictwa. Czy katorżnicza praca jest jednak należycie wynagradzana?

Pracownik na budowie – zakres obowiązków

Jak już zostało napisane na wstępie, pracę na wszelkiego rodzaju budowach podejmuje naprawdę sporo osób. Znaczenia nie ma tutaj wiek, doświadczenie jest mile widziane, ale też nie stanowi podstawy do zatrudnienia. Bardziej doświadczeni budowlańcy często biorą pod swoje skrzydła młodych adeptów sztuki murarskiej. Dopiero wtedy odbywa się prawdziwie szkolenie – bardzo praktyczne w dodatku.

Budowa jest popularnym źródłem zarobku wakacyjnego dla młodych chłopców – wtedy zazwyczaj są tak zwanymi pomocnikami. Zajmują się noszeniem narzędzi, zapraw, worków, farb. Raczej nie podejmują bardziej skomplikowanych czynności. Zresztą, wielu pracowników na budowie po prostu dorabia. Nie dla wszystkich jest to stały i jedyny dochód. 

Zakres obowiązków zależny jest od stopnia doświadczenia. Bardziej wprawni pracownicy budowy podejmują się takich czynności jak gładzenie ścian, murowanie, kładzenie kafelek, wstawianie okien, drzwi i tym podobnych. Pomocnicy natomiast zajmują się przygotowaniem do pracy, rozrabiają zaprawy i czasami podejmują się malowania.

Ile zarabia pracownik na budowie?

Zarobki pracownika na budowie będą rzecz jasna zależne od funkcji oraz zakresu zadań, do jakich oddelegowana jest dana osoba. Oczywiste jest, że fachowiec bardziej doświadczony i potrafiący zrobić więcej rzeczy, zarobi lepsze pieniądze. Na mniejsze wypłaty liczyć mogą natomiast pomocnicy.

Co ważne, w tym zawodzie najczęściej wypłaca się tak zwane godzinówki – rzadziej spotykana jest stała wypłata. Wiele zależy też od tego, czy pracujemy u prywatnego przedsiębiorcy, czy w dużej firmie budowlanej.

Ile zarabia pomocnik na budowie?

Tym niemniej, pomocnik na budowie najczęściej może spotkać się z płacami rzędu od 10 złotych na rękę na godzinę, do 15 złotych na rękę na godzinę. Z pewnością zdarzają się mniejsze i większe stawki od podanej rozpiętości, jednak my zdecydowaliśmy się na przytoczenie najczęściej spotykanego przedziału. Biorąc pod uwagę system pracy po 8 godzin dziennie z wolnymi weekendami, taka osoba może zarobić od około 1800 złotych na rękę, do nawet około 2800 złotych na rękę.

Ile zarabia fachowiec na budowie?

Z kolei bardziej doświadczeni budowlańcy mogą liczyć na jeszcze lepsze zarobki. W takich sytuacjach często spotyka się wynagrodzenia od 15 złotych na rękę do 20 złotych na rękę za godzinę. Wszystko zależy też od zadania, z jakim trzeba się mierzyć. Trzeba brać pod uwagę także fakt, że nie wszystkie zlecenia będą tak samo płatne. Mimo to wypłata za dobry i pracowity miesiąc może osiągnąć nawet niespełna 4 tysięcy złotych. 

źródło zdjęcia: praca-niemcy24.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.