Ile zarabia policjant? Nie jest tak źle jak się mówi! Sprawdź

zarobki w policji

Często narażają życie. Mają niewdzięczną, wymagającą i niebezpieczną pracę. Są narażeni na bezpośrednią agresję. Zdarza się, że nie szanuje ich społeczeństwo. Ich jeden fałszywy ruch może skutkować tragedią. O kim mowa? Oczywiście – o stróżach prawa. Ile zarabia policjant? Czy wypłata jest warta codziennie podejmowanego ryzyka? Zobacz zarobki w policji!

Policjant ryzykuje życie

W tym błahym stwierdzeniu jest wiele prawdy. Świetny przykład narażania zdrowia a nawet życia przez funkcjonariuszy, miał miejsce w zeszłym tygodniu. Z pozoru niegroźna, wydawałoby się interwencja jakich wiele, zamieniła się w koszmar. Podejrzany, który był obezwładniany przez policjanta, niespodziewanie wyciągnął nóż i kilkukrotnie ranił stróża prawa. Takich sytuacji jest jednak codziennie zdecydowanie więcej. Czy jest to gra warta świeczki?

Choć stale mówi się, że w Polsce brakuje ludzi chcących pracować w policji, dostanie się tam wcale nie jest takie proste. Duża część kandydatów nie przechodzi bowiem testów psychologicznych – bo właśnie aspekty psychologiczne bardzo często odgrywają kluczową rolę w decyzjach i codziennej służbie w tym zawodzie.

ile zarabia policjant

Ile zarabia policjant?

Do obowiązków policjanta – najogólniej rzecz ujmując – należą następujące czynności: zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom, zwalczanie przestępczości, działanie edukacyjne, działania prewencyjne oraz dbanie o utrzymanie porządku publicznego.

Wynagrodzenie natomiast – tak jak w przypadku wielu innych zawodów – zależne jest od stażu, miejsca podejmowanej pracy, wykształcenia, oraz wydziału i stopnia. Tradycyjnie, w zestawieniu zarobków skorzystaliśmy w portalu wynagrodzenia.pl.

Okazuje się, że średnia zarobków nie wypada tak źle, jak często się mówi. Portal podaje, że policjanci w Polsce zarabiają średnio mniej więcej trochę ponad 4 tysiące złotych brutto, co daje około 3 tysięcy złotych na rękę. Aż 25 procent zatrudnionych w tym zawodzie zarabia jednak mniej. Dolne widełki wynoszą około 3,5 tysięcy złotych brutto, co daje trochę ponad 2,5 tysiąca złotych na rękę. Grupa, która plasuje się ponad średnią, legitymuje się zarobkami na poziomie 5,5 tysiąca złotych brutto – czyli 3,9 tysiąca złotych na rękę. Nie trzeba natomiast tłumaczyć, że zdecydowanie więcej zarabiają komendanci i osoby bardzo wysoko postawione w hierarchii tegoż właśnie zawodu. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że właśnie takie osoby mogą nieco zawyżać uśrednione wyniki.

źródło zdjęć: gazetaprawna.pl i motofakty.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.