Ile zarabia pielęgniarka? Zobacz czy warto iść tą drogą!

Zawód pielęgniarki nie jest usłany różami – osoby pracujące w tej profesji na co dzień muszą mierzyć się z ludzkimi dramatami. Do tego dochodzą wielogodzinne dyżury, praca w święta i stresujące środowisko. Pojawia się zatem pytanie – ile zarabia pielęgniarka? Czy ten zawód jest należycie doceniany? Sprawdź średnie wynagrodzenie pielęgniarek w Polsce!

Pielęgniarka – zakres obowiązków

Przede wszystkim, na początek należy zwrócić uwagę na to, jaka pielęgniarka być powinna. Z charakterystyki zawodu wynika, że pracę na tym stanowisku podejmować powinny osoby czułe i empatyczne. Takie, które nie pozostają obojętne na krzywdę innych. Zarazem jednak powinny być stanowcze i odporne psychicznie, gdyż nie jest tajemnicą fakt, że pod skrzydła pielęgniarek trafiają ludzie z całego przekroju społeczeństwa.

Pielęgniarka przede wszystkim zajmuje się planowaniem i realizacją specjalistycznej opieki pielęgniarskiej osób zdrowych lub chorych, niezależnie od wieku i płci. Generalnie rzecz ujmując, głównymi zadaniami osoby chcącej pełnić pracę na tym stanowisku będą: obowiązki lecznicze, obowiązki diagnostyczne, obowiązki pielęgnacyjne, obowiązki rehabilitacyjne a także promocja zdrowia.

Wchodząc jednak w szczegóły, można wyróżnić kilka specyficznych dla tej grupy zawodowej zadań. W ich skład wchodzą między innymi pomoc przy zaspakajaniu potrzeb fizjologicznych, wykonywanie opatrunków, podłączanie kroplówek, wypełnianie dokumentacji medycznej, dbanie i czuwanie nad samopoczuciem chorego. Dodatkowo wyróżnić można przygotowywanie pacjentów do zabiegów oraz badań. To tylko kropla w morzu zadań. Każdy dzień przynosi coraz to nowe wyzwania dla ludzi pragnących pracować w tym zawodzie. Wiele z nich nie należy do przyjemnych.

Ile zarabia pielęgniarka?

Tradycyjnie trzeba zwrócić uwagę na to, że pensja będzie zależna od kilku czynników. Najbardziej istotny będzie staż pracy oraz wykształcenie i kondycja finansowa szpitala. Warto też dodać, że zdecydowaną większość w tym zawodzie stanowią kobiety. Ze średnich danych statystycznych wynika, że jest ich aż 94%.

Portal wynagrodzenia.pl podaje, że początkująca pielęgniarka może liczyć na zarobki rzędu niespełna 3200 złotych brutto, co daje mniej więcej 2300 złotych na rękę. Nieco bardziej doświadczeni w zawodzie powinni zarobić więcej – około 3500 złotych brutto, co daje lekko ponad 2500 złotych na rękę. Najbardziej doświadczone na tym stanowisku zarabiają jeszcze więcej. Wiele jednak zależy też od tego, w jakim szpitalu bądź placówce pielęgniarki są zatrudnione. Wspomniany portal podaje bowiem, że 25% najbardziej doświadczonych pielęgniarek może zarabiać nawet blisko 4500 złotych brutto, a więc prawie 3200 złotych na rękę. Należy też pamiętać, że powyższe dane są uśrednione i mogą się nieco różnić od rzeczywistych zarobków.

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.