Ile kosztuje naładowanie Tesli? Czy ceny pójdą w górę?

Od pewnego czasu w Polsce możemy korzystać z samochodów elektrycznych. Kierowcy utwierdzani są w fakcie, że poruszanie się takim pojazdem jest o wiele tańsze od jeżdżenia samochodem spalinowym. Oczywiście, tak właśnie jest! Zatem – ile kosztuje naładowanie Tesli? Jakie mamy możliwości?

Ile kosztuje samochód elektryczny?

Samochody elektryczne w dalszym ciągu są w naszym kraju raczej drogie. Oczywiście istnieje tutaj pewna zasadność- poruszanie się „elektrykiem” jest tańsze w porównaniu do samochodów spalinowych. Ładowanie dalej zajmuje nieco więcej czasu niż tradycyjne uzupełnienie benzyny w baku. W tej kwestii mamy do wyboru różne warianty- samochód elektryczny możemy ładować w domu, albo korzystając ze specjalnych ładowarek. Czas ładowania oczywiście jest różny i zależy od wielu czynników, w przypadku naprawdę szybkich ładowarek naładowanie baterii do pełna powinno trwać do 1,5 godziny.

Ładowanie samochodu elektrycznego w domu

Uzupełnianie baterii w warunkach domowych jest czasochłonnym zajęciem. W tej sytuacji najlepiej jest ładować baterię naszego pojazdu w nocy. Mamy wówczas szansę skorzystać z nocnej taryfy prądu, a dodatkowo czekanie na naładowanie nie jest tak uciążliwe. Rozwiązanie sprawdzi się też bardziej w przypadku osób, które posiadają garaż lub własne podwórze. Ładowanie samochodu elektrycznego w bloku mogłoby mijać się z celem- należałoby wypuścić kabel oknem.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Ile-kosztuje-naładowanie-Tesli-Czy-ceny-pójdą-w-górę-1.png

Ile kosztuje naładowanie Tesli?

Elektryczne samochody przeważnie pobierają od 15 do 20 kWh na 100 kilometrów. Tesla w przypadku zwykłego gniazdka w domu będzie ładowana z przeciętną mocą 2,3kW. Na dwie godziny ładowania samochód uzyska stan baterii, który pozwoli na przejechanie 20 kilometrów. Koszty zależą od pory, w jakiej ładujemy samochód, samego modelu, ale również dostawcy prądu. Należy jednak przyznać, że ładowanie w domu należy do najtańszych możliwości i miesięczne poruszanie się samochodem elektrycznym jest porównywalne cenowo do jeżdżenia niewielkim skuterem. Ładowanie na oryginalnych Superchargerach Tesli również jest dość optymalne, zakładając, że cena 1 kWh wynosi 1,24 zł. Uzupełnienie baterii do pełna nie powinno przekroczyć 100 zł.
Najdrożej jest na stacjach ładowania GreenWay. Koszt 1 kWh to 2,19 zł. Ładowanie jest oczywiście szybkie i trwa o wiele krócej, niż w warunkach domowych. Obecnie nic też nie wskazuje, aby ceny miały znacząco wzrosnąć. Podsumowując, nawet w takim wypadku poruszanie się elektrycznym samochodem wciąż będzie opłacalne.