Dom zbudowany przez roboty. Jak wygląda?

Dom zbudowany przez roboty – czy takie coś jest w ogóle możliwe? Zobacz na czym polega najnowszy pomysł naukowców i jak wyglądałby dom zaprojektowany i zbudowany przez sztuczną inteligencję. Czy roboty podołają wyzwaniu? Właśnie tak może wyglądać przyszłość! 

Jak wyglądałby dom zbudowany przez roboty?

Mówi się, że branża budowlana niechętnie przyjmuje najnowsze technologie. Wiąże się to z nawykami budowlańców, argumentacja opiera się także na latach badań inżynieryjnych, według których pewnych rzeczy nie da się już ulepszyć. Okazuje się, że w tej materii nie powiedziano jednak jeszcze ostatniego słowa. Najnowsze technologie sprawiają, że budowle okazują się bardziej wytrzymałe i kreatywne.

Warto zwrócić uwagę że ściany przeważnie są proste, budowa jest kosztowna i długo trwa. To wszystko można zmienić, jednak branża budowlana jest bardzo konserwatywna i od lat nie zmienia pewnych standardów. Architekci oraz inżynierowie zawsze mieli dość ograniczoną wyobraźnię – wszystko przez to, że ludzkie ręce nie są w stanie wykonać każdego planu. Era robotów jednak to zmienia, pojawiają się nowe możliwości.

Dom przyszłości

Przykładową budowę domu przez maszyny zainicjowali naukowcy w Szwajcarii. Zawierał on wiele innowacji, jak choćby zakrzywione, eleganckie ściany, wykonane na stalowych ramach, którą od podstaw stworzyły roboty, a z pewnością wyprzedza to kompetencje człowieka. Co więcej, uwagę warto zwrócić także na dach – ma nieregularny kształt, jednakże jest o połowę lżejszy od tradycyjnego, prostego, zachowując dokładnie te same właściwości. Wszystko zostało zaprojektowane, wyliczone i stworzone przez roboty.

Do tej pory wszystkie projekty były tworzone w sposób taki, aby były możliwe do wykonania przez budujących. Właśnie ten aspekt bardzo ograniczał pole manewru projektantów. Zmienia się to właśnie na naszych oczach.

dom zbudowany przez roboty

Nowe technologie mogą zrewolucjonizować architekturę. Po niedawnym, tragicznym pożarze katedry Notre Dame we Francji, pojawiały się głosy że jej odbudowa może potrwać nawet 30 lat. Wydaje się jednak, że przy obliczeniach pod uwagę nie brano możliwości, jakie obecnie oferuje sztuczna inteligencja. Co więcej, nieregularne kształty – choćby dachu, o którym wcześniej wspomniano – zużywają o wiele mniej surowca, niż w przypadku tradycyjnych metod.

Należy też mieć na uwadze, że naukowcy nie chcą zastąpić ludzi – fachowców, robotami. Chcą oni jedynie ułatwić ich pracę. Nadal wiele zadań będzie trzeba wykonywać ręcznie i ludzki pierwiastek nigdy nie będzie do zastąpienia w każdym aspekcie. Poniżej można zobaczyć, jak może wyglądać dom zbudowany przez roboty – dom przyszłości.

źródło: BBC

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.