Akcyza za samochód – ile trzeba zapłacić? Gdzie? Odpowiadamy

Gdy kupujemy nowy samochód, musimy liczyć się z wieloma wydatkami. Wielu osobom wydaje się, że kupując auto płacimy jedynie za nie. Nic bardziej mylnego – okazuje się bowiem, że opłat będzie znacznie więcej. Rejestracja, ubezpieczenie, przegląd oraz akcyza. Tym ostatnim przypadkiem zajmiemy się dziś. Akcyza za samochód – ile trzeba zapłacić? Gdzie wnosimy opłatę? Od czego zależy wysokość akcyzy i jak ją obliczyć? Zapraszamy na krótki poradnik!

Akcyza – co to jest?

Akcyzą nazywamy nic innego, jak podatek pośredni nanoszony na niektóre wyroby konsumpcyjne. Jednym z nich jest właśnie samochód. To bardzo łatwe i stosunkowo obszerne źródło wpływu pieniędzy do budżetu państwa. Akcyza ma zmniejszyć popyt na wybrane przez państwo produkty – takie jak choćby tytoń, napoje alkoholowe i tym podobne. W niektórych krajach akcyza na produkty tytoniowe potrafi wynosić aż 75% ceny końcowej.

Dochodzimy do momentu, gdy pojawia się pytanie – co zatem wspólnego akcyza ma z samochodami?

Akcyza na samochody

W polskim prawie opodatkowane akcyzą są następujące przypadki związane z samochodami:

  • import niezarejestrowanego pojazdu na terytorium RP
  • pierwsza sprzedaż niezarejestrowanego wcześniej samochodu
  • nabycie wewnątrzwspólnotowe

W skrócie: akcyzą objęte są pojazdy, które jeszcze nie były rejestrowane w Polsce (niezależnie od tego czy są nowe, czy używane).

Ile wynosi akcyza za samochód?

Akcyza za samochód zależy przede wszystkim od tego, o jakim aucie mowa. Jak się okazuje, wszystko uwarunkowano pojemnością pojazdu interesanta. W Polsce obecnie mamy do czynienia z dwoma stawkami – i bardzo się one od siebie różnią.

Za samochód o pojemności do 2000 cm3 zapłacimy 3,1% wartości całego pojazdu. Opłata – zależnie od tego, jak drogie jest kupione auto, może być większa lub mniejsza.

Zdecydowanie gorzej jest jednak w przypadku samochodów, gdzie silnik ma pojemność powyżej 2000 cm3. Wtedy musimy zapłacić aż 18,6% wartości całego pojazdu w ramach podatku akcyzowego. Ta kwota może urosnąć do naprawdę ogromnych rozmiarów.

Rząd tłumaczy takowe różnice sprawami związanymi z ochroną środowiska. Pojazdy o większej pojemności mają zużywać więcej paliwa, powodować większe zanieczyszczenia wskutek czego są zdecydowanie mniej ekologiczne. 

Gdzie zapłacić akcyzę za auto?

Podatek akcyzowy obecnie uiszcza się w Urzędzie Skarbowym. Niegdyś dokonywało się tego w Urzędzie Celnym.

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.