Sardynia: kampania przeciwko wywożeniu piasku

Sardynia: kampania przeciwko wywożeniu piasku

Sardynia: kampania przeciwko masowemu wywożeniu piasku przez turystów. Miejscowe władze uważają, że zabieranie piasku, muszelek czy kamieni z plaży to kradzież i niszczenie naturalnego środowiska. Rząd apeluje o dokładniejsze kontrole na lotniskach oraz zwrot ukradzionych rzeczy.

Surowe kary

Sardynia: kampania przeciwko masowemu wywożeniu piasku przez turystów to nowy projekt miejscowych władz. Rząd twierdzi, że zabieranie ze sobą piasku, muszelek czy kamieni to niszczenie naturalnego środowiska i grabież, za którą należy surowo karać. Działaniami w walce z problemem zajęło się stowarzyszenie „Sardynia Okradana i Ograbiana”. Zlecono również dokładniejsze kontrole na lotniskach i w portach, które przyniosły oczekiwane rezultaty. Funkcjonariusze przejęli spore ilości piasku i muszli, które turyści chcieli wywieźć w workach i butelkach. Podróżnicy za próbę wywozu nawet małej ilości piasku muszą zapłacić grzywnę w kwocie około 1000 $. Wszystkie przejęte przez funkcjonariuszy pamiątki zostały zwrócone na plaże.

ZOBACZ TAKŻE: TURYŚCI MASOWO OKRADAJĄ WŁOSKĄ PLAŻE! SARDYNIA APELUJE

Ludzie w paczkach wysyłają kilogramy skradzionego piasku

Sprawa okradanej Sardynii stała się na tyle popularna, że w ludziach odezwało się sumienie. Co więcej turyści masowo odsyłają na wyspę zabrany piasek, kamienie i muszle. Do samego regionu Chia zwrócono ponad 100 kg piasku. Wszystko zostało wysypane na plaży pod okiem geologa. Lokalne media podały, że mieszkanka Lombardii przysłała na adres organizacji obrony Sardynii paczkę, której było ponad 10 kilogramów piasku i muszli. Kobieta zabrała pamiątki ponad 10 lat temu podczas podróży. Dołączyła również list, w którym napisała:

Czuję się bezgranicznie winna, ponieważ miałam w domu szklane wazony z piaskiem i muszlami zebranymi z Sardynii

Ponadto, znalazło się więcej osób poruszonych sprawą. Turysta z Rzymu po 40 latach oddał mnóstwo ukradzionych naturalnych pamiątek w tym słynny różowy piasek z wyspy Budelli. Kolejną osobą jest mężczyzna, który odwiedził Włochy 30 lat temu. Słysząc o akcji od razu zdecydował się na oddanie piasku. Cała akcja cieszy się dużą popularnością.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.