Zespół policystycznych jajników dotyka coraz więcej młodych kobiet. Przyczyna PCOS nie jest dokładnie znana, a choroba potrafi zaatakować już podczas okresu dojrzewania. To jedno z najczęściej występujących zaburzeń hormonalnych obecnego wieku! Zobacz jakie objawy daje zespół policystycznych jajników, jak wspomagać leczenie metodami naturalnymi oraz jakie badania wykonać.
Zespół policystycznych jajników: objawy
Kobiety bardzo często dowiadują się o obecności choroby przez niepłodność. Szacuje się, że ponad połowa kobiet mająca problemy z zajściem w ciążę cierpi na PCOS. Częstym objawem dolegliwości jest także szybkie przybieranie na wadze, otyłość brzuszna, nadmierne owłosienie, a także trądzik. Jednak same oznaki nie wystarczą do postawienia trafnej diagnozy.
Zespół policystycznych jajników: badania
Niezbędnym do stwierdzenia choroby jest wykonanie USG w gabinecie lekarskim. Jeśli widoczne będą zmiany chorobowe, czyli jajniki wypełnione dużą ilością pęcherzyków, lekarz niezwłocznie kieruje na badania hormonalne krwi. Te dwa warunki muszą zostać spełnione, aby poprawnie rozpoznać chorobę. Jak leczyć zespół policystycznych jajników? Na wstępie trzeba nadmienić, że choroby nie da się do końca wyleczyć. Można jednak wspomóc się środkami farmakologicznymi, a także naturalnymi metodami i dietą.
Zespół policystycznych jajników: leczenie, dieta
Lekarz dobiera właściwe leczenie w zależności od potrzeb pacjentki. Postępowanie różni się w zależności od ogólnego stanu zdrowia i planów dotyczących powiększania rodziny. Leczenie farmakologiczne polega na pozbyciu się zaburzeń hormonalnych, które wystąpiły w organizmie. Najczęściej należy przyjmować przepisane przez specjalistę leki: tabletki antykoncepcyjne oraz antyandrogeny. W leczeniu PCOS można wspomagać się także odpowiednią dietą: spożywać więcej warzyw i owoców, ograniczyć lub wyeliminować sól, a także dołączyć do diety bogate tłuszcze roślinne. Przy zespole policystycznych jajników leczenie naturalne polega na zmianie nawyków żywieniowych, co w połączeniu z lekami może przynieść pożądane skutki. Ponadto bardzo ważne jest włączenie dużej ilości ruchu do planu dnia. Dodatkowo pozwala to na walkę z otyłością.
Sandra Kubicka: choroba
Znana modelka od pewnego czasu również zmaga się z PCOS. Fani zauważyli, że Kubicka przytyła, a na jej twarzy pojawiło się wiele niedoskonałości. Dolegliwości te okazały się być objawem zespołu policystycznych jajników. Sandra Kubicka w związku z chorobą zwraca również uwagę na problemy z zajściem w ciąże. Na jej profilu na Instagramie, może zobaczyć wiele postów z tym związanych . Dziewczyna nie poddaje się jednak i staje do walki z chorobą, uświadamiając wiele Polek, że warto sprawdzać swój stan zdrowia. Brawo Sandra!