70 martwych waleni: masowe zgony! Jaka jest przyczyna?

Trwa aktualnie śledztwo, które rozpoczęli biolodzy w USA. Sprawa dotyczy aż 70 martwych waleni, znalezionych na terenach od Alaski po Kalifornie. Nie wiadomo co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Dlatego sprawą zajęli się profesjonaliści i próbują odnaleźć odpowiedź na pytanie: dlaczego aż tyle osobników zginęło. 

Pływacz szary charakterystyka

Jest to gatunek ssaka z rodziny pływaczowatych. Jak sama nazwa wskazuje, walenie te są szare. Dodatkowo cechą charakterystyczną jest fakt, iż nie ma on płetwy grzbietowej. W zamian za nią posiada liczne zgrubienia, które zaczynają się mniej więcej od 1/3 długości ciała. Sposób zdobywania pokarmu jest bardzo ciekawy. Pływacz żywi się wieloszczetami, mięczakami i obunogami. Natomiast jak je pozyskuje? Przewraca się na boki i za pomocą głowy, płoszy skorupiaki i niewielkie ryby z mułu. Wsysa on wodę do środka, potem gwałtownie ją wypycha, a pokarm pozostaje na fiszbinach.

Są to osobniki migrujące. Samice wyruszają do Kalifornii Dolnej pod koniec grudnia, aby w tym czasie urodzić tam młode. Walenie żyją nawet do 70 lat.

Martwe walenie na wybrzeżach

Jak podaje Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i  Atmosferyczna (NOAA), pływacze mogły ponieść śmierć skutkiem wydarzenia, które nazywają „unusual mortality event”. Chodzi o sytuację/zdarzenie, przez które umiera duża liczbą osobników tego samego gatunku. Aby ustalić, co tak naprawdę było przyczyną, potrzeba wielu specjalistów, którzy przeprowadzą odpowiednie badania.

Martwiący jest fakt, że aż 70 martwych waleni odnaleziono w tym roku. W Kalifornii 37 przedstawicieli tego gatunku. Następnie trzy w Oregonie, natomiast aż 25 w stanie Waszyngton. Na koniec, 5 na Alasce i to tam znaleziono ostatniego.

Martwe walenie co mogło być przyczyną?

Zapewne minie sporo czasu, aż dowiemy się co było główna przyczyną zaistniałego zjawiska. Badacze podają wstępne informacje, że może to być przez ocieplenie się klimatu i zmiany jakie nastąpiły. Walenie były wychudzone. Czyli wskazuje to na brak dostatecznej ilości pożywienia. Poziom w wodach był niski, tak samo jak temperatura. Niestety zmiany klimatu niosą za sobą negatywne konsekwencje.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.