Zapalenie spojówek – przyczyny, objawy, leczenie

Czujesz światłowstręt, łzawienie i zwężenie szpary powiekowej? To może oznaczać, że masz zapalenie spojówek. Jak je zdiagnozować i jak leczyć zapalenie spojówek?

 

Jedną z najczęstszych chorób gałki ocznej jest zapalenie spojówek. Może mieć przebieg ostry lub przewlekły. Niemniej jednak zwykle ustępuje bez leczenia. Jest też spora część pacjentów, którzy decydują się na wizytę u lekarza.

Czym jest spojówka?

Jest błoną śluzową wyściełającą wewnętrzną część powiek oraz zewnętrzną przednią część gałki ocznej. Ma ona za zadanie chronić oko przed urazami i infekcjami oraz rozprowadzać stale łzy na powierzchni oka.

Przyczyny zapalenia spojówek

Najczęstszą przyczyną zapalenia spojówek są wirusy, bakterie i alergeny, takie jak np. pyłki roślin lub kurz. To także charakterystyczne dla osób noszących soczewki kontaktowe i często korzystających z basenów kąpielowych z wodą dezynfekowaną chlorem. Z kolei u dzieci zapalenie towarzyszy przeziębieniu, katarowi lub zapaleniu ucha.

Objawy zapalenia spojówek

Najbardziej charakterystycznymi objawami jest swędzenie, pieczenie, kłucie w oku, łzawienie. Dodatkowo może Ci dolegać przekrwienie spojówki, wydzielina z oka, a nawet grudki, brodawki i obrzęk.

Rodzaje

Zapalenie spojówek dzielimy na dwa rodzaje:

  • bakteryjne – towarzyszy jej ropna, żółta wydzielina z oka; jest schorzeniem zakaźnym dlatego używaj oddzielnego ręcznika do twarzy, najlepiej jednorazowego
  • alergiczne – cechuje ją wodnista wydzielina z oka; objawia się obrzękiem spojówek i powiek, suchością oka.
Zapalenie spojówek – leczenie

Przeważnie zapalenie ustępuje samoistnie po kilku dniach, jednak żeby przyspieszyć leczenie, możesz przemywać oczy solą fizjologiczną. Staraj się unikać okładów z herbaty czy rumianku, ponieważ mogą być one przyczyną uczuleń. Pomocą w swędzeniu, pieczeniu i suchości oka są krople nawilżające dostępne w aptece. Leczenie farmakologiczne zapalenie spojówek polega na podawaniu antybiotyków w kroplach lub maści do worka spojówkowego. Z kolei jeśli zapalenie wynika z reakcji alergicznej, stosuj leki przeciwhistaminowe.

Chociaż dolegliwość szybko mija, pamiętaj, że w przypadku nasilenia objawów koniecznie musisz udać się do lekarza. Zaniedbanie może doprowadzić do poważnych powikłań z utratą wzroku włącznie.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.