Ulga podatkowa na dzieci. Jak płacić mniejszy podatek?

Jeśli wychowujecie dziecko, możecie płacić mniejszy podatek . Jednak nie każdy może skorzystać z takiego prawa. Ulga podatkowa na dzieci, kto może z niej korzystać? Przedstawiamy aktualne wymogi oraz podpowiadamy, co zrobić, aby dostać ulgę na dziecko.

Ulga podatkowa na dzieci

Kto może dostać ulgę podatkową na dzieci? Rodzice, rodzice zastępczy, a także opiekunowie są do tego uprawnieni. Jednak nie na każde dziecko przysługuje taka zniżka. Jest kilka warunków, które należy spełnić. Nie może przekroczyć wieku 18 lat. Na każde niepełnosprawne dziecko, które otrzymujemy dodatek pielęgnacyjny albo rentę socjalną, także dostaniemy ulgę. Również dzieci, które nie ukończyły jeszcze 25 lat, ale wciąż się uczą, a ich dochód nie przekroczy 3089, uprawniają nas do ulgi podatkowej.

Czy ulga na dzieci jest zależna od dochodu?

Jeśli macie więcej niż jedno dziecko, limit dochodu nie obowiązuje. Bez względu na zarobki, ulga podatkowa na dzieci musi zostać przyznana. Jednak jeśli samotnie wychowujecie dziecko, które jest jedynakiem, wasz dochód nie może przekroczyć rocznie 112 000 złotych. W przypadku, gdy jesteście w związku małżeńskim cały rok kalendarzowy, to razem z małżonkiem, nie możecie wspólnie zarobić więcej niż 112 000 złotych podczas roku. Inaczej sytuacja wygląda, kiedy nie jesteście w związku z rodzicem dziecka, wtedy dochód roczny nie może przekroczyć wysokości 56 000 złotych.

Jak wysoką ulgę można dostać?

Ulga podatkowa na dzieci ma różne progi. Na pierwsze dziecko uzyskamy zniżkę w wysokości 92,67 złotych, na drugie również tyle samo. Jednak już przy trzecim dziecku ulga podatkowa wzroście do 166,67 złotych. Co w przeliczeniu na rok, da nam aż 2 000, 04 złotych. Natomiast jeśli mamy czwórkę dzieci lub więcej, zniżka wzrasta do 225 złotych miesięcznie. Jeśli mamy trójkę dzieci, to znaczy że w przeciągu roku, możemy odliczyć 1 112,04 zł na pierwsze dziecko, na drugie 1 112,04 zł, a już na trzecie 2 000,04 zł.

Dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci

Ulga podatkowa na dzieci, można ją odliczyć w zeznaniu podatkowym, które składamy co rok. Pamiętajmy jednak, że jeśli jesteśmy w związku małżeńskim, to razem z małżonkiem, dostaniemy tylko jedną ulgę. Należy przygotować kilka dokumentów, potrzebne nam będą: PIT-37 lub 36, PIT/O, PIT/UZ.

źródła zdjęć: gazetaprawna, duchwschodu

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.