Zabawki sensoryczne dla dzieci – dlaczego są ważne w rozwoju?

Wybór zabawek dla najmłodszych jest w dzisiejszych czasach ogromny. Często zdecydowanie się na te właściwe spędza rodzicom sen z powiek. Jakie zabawki będą więc najlepsze? Zdecydowanie powinny one oddziaływać na zmysły dziecka, jak również wspierać małą motorykę. Z tego względu zabawki sensoryczne dla dzieci stanowią ważny element rozwoju.

Czym są zabawki sensoryczne?

Zabawki takie wyróżniają się wieloma kolorami i strukturami, dzięki czemu wpływają na poszczególne zmysły dziecka. Mogą rozwijać wzrok, słuch, a także pomagają w pokonywaniu nadwrażliwości dotykowych. W przypadku starszych pociech działają na korzyść późniejszych, przydatnych umiejętności. Jest to przykładowo samodzielne wiązanie sznurówek, czy zapinanie guzików.

Zabawki sensoryczne – zrób to sam!

Warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z możliwościami wykonania takich zabawek w warunkach domowych. Często nie potrzeba do tego wyszukanych przedmiotów. Dla małego dziecka świetną zabawą może być przesypywanie makaronu, grochu, fasoli, kaszy jęczmiennej, czy ryżu. Wybór jest bogaty i dostępny w każdej kuchni! Kolejną sensoryczną zabawką mogą być tablice. Wystarczy wprawna ręka, która przymocuje do niej wybrane akcesoria. Na przykład trąbka do roweru, zamek do drzwi, zegar z ruchomymi wskazówkami, czy niewielki kalkulator. Kolejną propozycją takich zabawek jest wykonanie maty sensorycznej. Do podstawy wystarczy przymocować np. gąbki, zmywaki kuchenne, folię bąbelkową, czy szeleszczące papierki.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Zabawki-sensoryczne-dla-dzieci-dlaczego-są-tak-ważne-w-rozwoju-1-3-1024x787.png

Sensoryczne zabawki dla niemowląt

W tym przypadku idealnie sprawdzają się kostki sensoryczne, gryzaki i grzechotki w ciekawych kształtach oraz wszelkiego rodzaju maty edukacyjne. Można kupić je w wielu sklepach, spotykają się z dużym zainteresowaniem tak małych dzieci. Leżąc na macie niemowlak dzięki ruchom ciała może uruchomić różnego rodzaju funkcje dźwiękowe i świetlne.

Zabawki sensoryczne dla starszych dzieci

U starszych dzieci wybór sklepowych zabawek jest rozbudowany. Możemy zaopatrzyć się w kolorowe piłeczki z wypustkami, różnego rodzaju sortery, klocki, czy gniotki. Należy pamiętać, że również puzzle są świetną zabawką sensoryczną, wymagają od dziecka dopasowania wielu małych elementów.

Zabawki sensoryczne dla dzieci przynoszą wiele korzyści i wspierają rozwój. Warto zadbać, aby nasz brzdąc posiadał kilka z nich!

źródło zdjęcia: Instagram