Wrocław: na marszu równości zrobisz test na HIV

W najbliższą sobotę, 5 października, we Wrocławiu odbędzie się demonstracja LGBT. Amerykański koncern Gilead Sciences zapewnił fundusze na akcję „Pozytywnie Otwarci”. Dzięki temu na marszu równości zrobisz test na HIV. Badania będą odbywać się w specjalnie przeznaczonym do tego vanie. 

HIV w Polsce

HIV jest ludzkim wirusem upośledzającym odporność. U części osób wirus ten przebiega bezobjawowo, w innych przypadkach symptomy są bardzo podobne do grypy lub przeziębienia. Wirus przenosi się na 3 różne sposoby. Najczęściej do zarażenia dochodzi poprzez kontakty seksualne. Kolejną możliwością jest przedostanie się wirusa przez kontakt z krwią osoby chorej. Używanie jednej strzykawki (dlatego choroba jest bardzo popularna u narkomanów) lub styczność krwi z uszkodzoną błoną śluzową osoby zdrowej to najczęściej spotykane przypadki. Ostatnią opcją jest okres ciąży, poród i karmienie piersią. Chora matka przekazuje wówczas wirus swojemu dziecku.

Według źródeł GOV w okresie od początku epidemii ( rok 1985) do 31 marca 2019 roku osób zakażonych w Polsce, które są zarejestrowane jest 24 236. W wyniku choroby zmarło do tej pory 1 414 osób.

CZYTAJ TAKŻE: KOLEJNY LEK WYCOFANY ZE SPRZEDAŻY – KOMUNIKAT GIF

Na czym polega akcja

Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu „Pozytywnie Otwarci” tłumaczy:

HIV może dotknąć każdego, więc z edukacją należy docierać zarówno do młodych, jak i do rosnącej ostatnio grupy osób starszych, którym zdarzają się ryzykowne kontakty, a także do mniejszości seksualnych. Nowoczesne, bezpieczne w długim terminie leki sprawiły, że z tym wirusem można normalnie żyć. Trzeba jedynie wiedzieć o swoim statusie i leczyć się niezależnie od tego, w jaki sposób doszło do zakażenia

Na marszu równości zrobisz test na HIV w specjalnie przygotowanym do tego vanie. Organizatorzy przypominają, że osoby zarażone powinny badać się regularnie. Dla tych osób powstała kolejna akcja. Chorzy mogą skorzystać ze specjalnych powiadomień, które przypominają o kolejnym badaniu. Wystarczy zarejestrować swój numer na stronie organizacji „Pozytywnie Otwarci”. Wysłać SMS’a o treści TEST.3, TEST.6 lub TEST.12. W zależności od wybranej opcji, przypomnienia o badaniach będą wysyłane co 3, 6 lub 12 miesięcy.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.